Barnaba este cu mâinile goale în spital. Un neurochirurg rămâne cu simptome după coșmarul maghiarului de la Euro 2024

Barnaba este cu mâinile goale în spital.  Un neurochirurg rămâne cu simptome după coșmarul maghiarului de la Euro 2024

Lovitură liberă pentru naționala Ungariei, minutul 68 al primului meci din grupă din Campionatul European 2024. Portarul scoțian Angus Gunn aleargă spre minge care zboară în suprafața de pedeapsă, iar în ea sare și Barnabas Varga. Se ciocnesc, amândoi cad la pământ, iar unul dintre apărători cade și el. Se vede imediat că situația este foarte gravă și că atacatorul maghiar inconștient are nevoie de ajutor imediat.

Moment ghinionist. Portarul scoțian îi dă coate pe Varga

Colegii lui au început imediat să sune la serviciile medicale, supărați că au fost nevoiți să aștepte atât de mult. Dominik Szoboszlai apucă singur targa, încercând să accelereze mișcarea. Varga zăcea acolo, având convulsii. -Am fost alături de Barney în timpul acestui incident. A fost șocant și, din fericire, era bine, a spus ulterior coechipierul său Endrej Butka. Câteva minute mai târziu, jucătorul a fost scos de pe teren pe targă.

„Pe baza rezultatelor RMN”

Cât de gravă este o astfel de vătămare? Profesorul Marek Moskala, un neurochirurg pensionar la Spitalul Universitar din Cracovia, spune:

– Această lovitură poate fi comparată cu un knockout în box. În astfel de cazuri, timpul este esențial, iar persoana vătămată trebuie să ajungă cât mai repede la spital. Convulsiile pot apărea cu unele sângerări corticale minore sau ca urmare a comoției în sine. O mână tremurândă indică unele simptome focale. Fără rezonanță, repet, este greu de spus clar.

imagine

Varga a părăsit terenul pe targă

„Au fost rupte mai multe oase faciale

Federația Maghiară a dat publicității prima știre la câteva minute după meci. El a anunțat pe rețelele de socializare: „Starea lui Barnabas Varga este stabilă în prezent, într-un spital din Stuttgart”. După teste detaliate, diagnosticul a fost anunțat. „Câteva oase faciale au fost rupte și a avut loc o comoție cerebrală. Este probabil de așteptat o intervenție chirurgicală”, se arată în comunicat.

Varga a fost operat luni.

Din cauza evenimentelor dramatice, arbitrul de meci, Facundo Tello, a adăugat 10 minute la cele 90 de minute inițiale, iar în minutul 100, ungurii au lansat un contraatac după ce scoțienii nu au reușit să execute o lovitură de colț. Roland Szalai i-a pasat lui Szoboszlai care a ratat mingea, dar Kevin Xoboth, care alerga, a pus-o în plasă, oferind echipei o victorie cu 1-0.

După fluierul final, câștigătorii au sărbătorit alergând pe teren în tricoul cu numărul 19 purtat de Varga.