Campionatul European 2024: Belgia – România 2:0

După o înfrângere neașteptată a Slovaciei cu 0-1, belgienii erau disperați după o victorie în fața României, care a început turneul cu o victorie impresionantă în fața Ucrainei cu 3-0. Meciul foarte interesant de la Köln a fost oficiat de arbitrul polonez Simon Marciniak, care își făcea debutul la Euro 2024.

* Belgia – România 2:0 (1:0).

Goluri: 1-0 Youri Tielemans (2), 2-0 Kevin De Bruyne (80).

Cartonaș galben – Belgia: Dodi Lukebakio. România: Nicosur Bancu, Marius Marin.

Arbitru: Simon Marciniak (Polonia) Spectatori 42.535.

Belgia: Koen Casteels – Timothy Castagne, Wout Weiss, Jan Vertonghen – Jeremy Doku (72. Yannick Carrasco), Youri Tielemans (72. Aurel Mangala), Amadou Onana, Arthur Theit (77. Zino Debast) – Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku . Dodi Lukebakio (56. Leandro Trossard).

Romania: Florin Neita – Andrej Ratiu (90. Dejan Surescu), Radu Dragosin, Andrej Burca, Nicosur Pancu – Denis Mann, Razvan Marin, Marius Marin (68. Darius Olaru), Nicolae Stanciu, Valentin Mihaila (68. Ianis Hagi) – Denis Dragos (81. Denis Alibek).

Până sâmbătă, Belgia a fost singura echipă dintre cele 24 de echipe participante la turneul din Germania care nu a marcat niciun gol. Acest lucru s-a schimbat în secunda 73 a meciului cu România. Jucătorii antrenorului Domenico Tedesco au executat o mișcare rapidă, când Romelu Lukaku, cu spatele la poarta românească, i-a pasat mingea lui Youri Tielemans, iar mijlocașul Aston Villa a tras un șut foarte puternic direct în afara suprafeței de pedeapsă. Portarul Florin Netta nu a avut nicio sansa.

Potrivit UEFA, acesta a fost al treilea cel mai rapid gol marcat din istoria Campionatului European. Recordul a fost doborât cu exact o săptămână în urmă în meciul Italia-Albania (2:1), iar marcatorul golului în secunda 23 a fost albanezul Nadim Bajrami. Chiar mai rapid decât Tielemans a fost rusul Dmitri Kirichenko, care a marcat la un minut și șapte secunde după începerea meciului cu Grecia (2-1) în 2004.

READ  Clubul Sportiv Concordia Chiajna - Chindia Targovist 2-1 (0-0). liga -

În prima repriză, Red Devils au avut un avantaj clar și ar fi putut mări diferența, dar Neita și-a arătat reacțiile la șuturile lui Dodi Lukebakio și Jeremy Doku. Românii și-au executat cea mai periculoasă mișcare în minutul cinci, iar lovitura de cap a lui Radu Dragocin a trecut chiar în afara poartă.

După ce s-a schimbat partea, a devenit mai interesant pe teren. În minutul 64, Lukaku a tras un șut minunat, dar Marciniak, după consultarea Arbitrului Asistent Video, a anulat golul din cauza ca atacantul Red Devils se afla în poziție de ofsaid. Acesta este al treilea gol al lui Lukaku în Germania care a fost anulat. Jucătorul Romei a avut două goluri anulate în meciul cu Slovacia.

Cinci minute mai târziu, România a avut o mare șansă de a egala. După un contraatac rapid, Dennis Mann s-a trezit în fața portarului Koen Casteels, dar șutul acestuia a fost foarte slab. În cele din urmă, în minutul 80, Kevin De Bruyne a centrat mingea în formă de i și un pas de la… Casteels, care i-a pasat mingea peste teren.

În primul meci, vineri, în turul doi din Grupa E, Ucraina a învins Slovacia cu 2-1. Astfel, toate echipele au trei puncte, iar cine se va califica în faza eliminatorie va fi dezvăluit miercuri. În acea zi, Belgia va juca împotriva Ucrainei, iar România împotriva Slovaciei.