O situație neobișnuită. Toți cei din grupă au 3 puncte

O situație neobișnuită.  Toți cei din grupă au 3 puncte

PAP/EPA / Mohamed Messara / Meci Euro 2024: Belgia – România

Sebastian Skitkowski

Simone Marciniak intră în acțiune la Euro, în timp ce Belgia începe să câștige puncte. Echipa Benelux a preluat conducerea în minutul 2 după ce a acceptat înfrângerea. În repriza secundă a câștigat cu 2-0. Toți cei din această grupă au 3 puncte.

Urmărește Euro 2024 pe Pilot WP [reklama].
Naționala Belgiei a intrat în manșa secundă a Euro 2024 cu o hotărâre puternică de a se îmbunătăți după un început fals la o înfrângere cu 0-1 împotriva Slovaciei. Benelux a dominat numărul de ocazii de marcat, dar le-a irosit de prea multe ori și nu a reușit să obțină niciun punct. Sâmbătă, adversarele Belgiei, România, au trecut la următoarea provocare cu o victorie cu 3-0 în fața Ucrainei.

Totul s-a schimbat în minutul 2 al meciului. Belgia a marcat primul gol al turneului, iar România a primit primul gol. La mijlocul terenului Yuri Tielemans a primit mingea și a început atacul. Mingea a trecut prin Todi Lukebago și Romelu Lukaku înainte de a fi lovită în plasă din afara suprafeței de pedeapsă.

Belgia a păstrat posesia după ce a preluat conducerea și jocul s-a desfășurat în condițiile lor. În minutul 14, Romelu Lukaku i-a întors spatele unui adversar, dar un alt fundaș, alunecând, i-a blocat încercarea de a marca. Nu a trecut mult până când Dodi Lukebagio a avut o șansă de a înscrie, dar nu l-a putut învinge pe Florin Nița.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

READ  S-a dezvăluit ce a făcut Kovit-19 în Polonia. Acum avem o nouă problemă. „Dimensiunea poate fi mare”

Belgia și-a extins avantajul în minutul 31, când Jeremy Toku l-a testat pe Florin Nida cu un alt șut. Până acum în meci, Coen Casteels a avut o singură încercare și lovitura de cap a lui Radu Drăgușin a trimis mingea peste bară. Apoi a reușit o lovitură subtilă a bărbatului de tenis.

Simone Marciniak a deschis prima repriză pentru a oferi Belgiei un avantaj cu 1-0. Polonezul a debutat la Euro 2024, așa că a trebuit să mai aștepte puțin pentru prima apariție. A intrat în joc după ce echipa lui Michał Probierz a retrogradat. Nu a trebuit niciodată să se hotărască în vreo situație dificilă, a controlat cu calm evenimentele.

După pauză, România a jucat foarte curajos și nu a marcat niciun gol în plus. A fost victoria lui Dennis Mann in fata lui Coen Castiels si acuzatia personala a lui Valentin Mihaila. Grupul Benelux a răspuns cu atacuri și le-a amintit de necesitatea de a proteja spatele.

În minutul 63, Romelu Lukaku a adăugat încă un capitol în istoria dezamăgirilor de la Euro 2024. De data aceasta, românul a fost încântat să-l învingă pe portar unu-la-unu, dar golul a fost anulat din cauza recenziei video. Pasă în offside a lui Kevin De Bruyne.

Nimeni nu ia luat de satisfacție Belgiei, care au luat conducerea cu 2-0 în minutul 80. Întreaga mișcare a golului unui favorit constă în două lovituri. Romelu Lukaku a aruncat mingea pe lângă Radu Dragušin, după ce Coen Casteels a șutat la 80 de metri. Kevin De Bruyne a fost la locul potrivit la momentul potrivit și a făcut o mișcare inteligentă pentru a-l învinge cu o lovitură de plată pe Florin Niță. Așa a luat decizia.

READ  Provincia Opal. Locurile de muncă din zonă erau așa acum 40, 50, 60 de ani. Printre altele am făcut mașini, produse chimice, ciment, oțel

Belgia va închide faza grupelor cu un meci împotriva Ucrainei, în timp ce România va înfrunta Slovacia.

Belgia – România 2:0 (1:0)
1-0 – Yuri Tielemans 2'
2-0 – Kevin De Bruyne 80'

Compuși:

Belgia: Coen Castilles – Timothée Castagne, Vaud Fess, Jan Vertonghen – Jeremy Toku (72' Yannick Ferreira Carrasco), Yuri Dielemans (72' Orel Mangala), Amato Onana, Arthur Thiet (78' Geno Debast) – Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku Toki Luke Baggio (56' Leandro Trassart)

România: Florin Nida – Andre Ratiu (89' Deian Sorescu), Radu Dragusin, Andriy Burka, Nikuser Banku – Marius Marin (67' Darius Olaru) – Tenis Man, Raswan Marin, Nicolae Stanciu, Valentin Mihaila (67' Ioannis Hagi -) (81 (Denis Alibek)

Cartonașe galbene: Lukebagio (Belgia) și Banku, M. Marin (România)

Judecător: Simon Marciniak (Polonia)