Slovacia și România au zguduit Europa!

Timp de citire estimat: 3 min

Astăzi va rămâne în istoria Campionatului European pentru o lungă perioadă de timp. La început, România a învins naționala Ucrainei, iar apoi slovacii au învins pe neașteptate Belgia.

România 3-0 Ucraina

O demonstrație extraordinară de spirit de luptă și curaj din partea României le-a asigurat prima victorie a anului. Deși Ucraina a avut mai multă minge în primele 30 de minute ale meciului, România a marcat prima. Nicolae Stanciu a marcat un șut strălucit din afara suprafeței de pedeapsă. Este cu siguranță un candidat pentru golul meciului. Ultimul sfert de oră a aparținut echipei României, dar rezultatul nu s-a schimbat până la pauză. În repriza secundă, imaginea meciului nu s-a schimbat și România nu a vrut să se odihnească pe lauri. Au avut nevoie de puțin peste 10 minute pentru a marca încă 2 goluri de la reluare. Raswan Marin a marcat primul dupa pauza si Denis Dragus a facut 3-0. Ucrainenii au fost complet neputincioși și au fost nevoiți să accepte superioritatea rivalului lor.

Fotografie de Sebastian Wittmann – UEFA/UEFA prin Getty Images

Belgia 0-1 Slovacia

După prima surpriză, este timpul pentru a doua surpriză. Echipa belgiană, favorizată în această confruntare și înclinată drept candidată la trofeul final, a pierdut în fața slovacilor. Cu toate acestea, în această ciocnire, dimpotrivă, nu favoriții au fost cei care au condus jocul. Din start, belgienii au arătat mai rău decât adversarul lor. În afară de o mișcare riscantă la începutul jocului, ei nu au putut reprezenta nicio amenințare pentru oamenii lui Francesco Calzona. Slovacia, în schimb, a găsit o modalitate de a-l învinge pe portarul adversarului în minutul 7. Ivan Schranz a profitat cu pricepere de pasivitatea apărătorilor și a pus cu încredere mingea în plasă. Vecinii noștri din sud s-au apărat cu curaj împotriva atacurilor belgienilor, creând în același timp condiții favorabile pentru a schimba rezultatul. Cu toate acestea, nimic nu s-a schimbat până la pauză. În repriza secundă, belgienii au început să compenseze pierderea, luând inițiativa și încercând să compenseze pierderile adversarilor. Romelu Lukaku a egalat la scurt timp după reluare, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. La sfârșitul jocului, Lukaku a reintrodus mingea în plasă și golul a fost anulat din nou. De data aceasta motivul unui astfel de rezultat a fost voleiul unuia dintre reprezentanții Belgiei. Campionatul European de anul acesta a avut o senzație uriașă.

READ  Profitul net al Grupului Electrica din România scade cu 28% a / a în T1
Fotografie de Ryan Pearce – UEFA/UEFA prin Getty Images

Franța 0-0 Austria

Prima parte a meciului a fost foarte linistita, ambele echipe s-au abordat cu atentie si rabdare. Atât francezii, cât și austriecii au creat ocazii, dar ambelor părți le lipsea substanța. Suporterii au fost nevoiți să aștepte până în minutul 37 pentru primul gol, când Maximilian Wober a marcat cu capul în propria poartă. Francezii au intrat în pauză cu un ușor avantaj. Ambele echipe au început să devină nervoase în repriza secundă. Kylian Mbappé a fost aproape de a marca primul gol al turneului, dar a greșit într-o situație unu-la-unu, care a fost complet nepotrivită marelui atacant. A fost un meci între echipe egale și a fost greu de stabilit care dintre ele a fost mai dominantă pe parcursul meciului. Ambele echipe au creat ocazii bune de a marca. Cu toate acestea, niciunul dintre ei nu a valorificat aceste ocazii și rezultatul meciului a rămas neschimbat până la final. Cu puțin noroc, francezii încep turneul cu o victorie.