Euro 2024. România – Olanda. O situație scandaloasă la finalul meciului – Fotbal – Sport și Prost

Naționala României a intrat în meciul împotriva Olandei ca câștigătoare a Grupei E, toate echipele din acest clasament primind patru puncte. Jucătorii lui Ronald Koeman au înscris același număr de puncte în Grupa D, dar asta le-a dat locul trei în spatele Austriei și Franței. Cu toate acestea, olandezii pot fi considerați favoriți la victorie și au jucat acest rol cu ​​brio.

Euro 2024. Olanda este într-o formă excelentă

În optimile de finală, echipa olandeză a învins România cu 3-0. Cu toate acestea, avantajul cu un gol al portocaliului a durat mult. Cody Jacobo a deschis scorul în minutul 20, apoi au așteptat puțin pentru a marca următoarele goluri. În cele din urmă, Memphis Depay și compania și-au sigilat progresul în sferturile de finală în a doua jumătate. În minutul 83, Donyell Malen a dublat avantajul, ajungând pe teren imediat după pauză. În prelungiri, Malin a marcat al doilea gol. Aici am avut o mare controversă.

În timp ce Malen se îndrepta spre poarta păzită de Florin Neiță, pantofii au căzut pe iarbă în suprafața de pedeapsă. Acest lucru a fost evident în emisiunea TV, care a fost atrasă ulterior de profilul TVP Sport de pe platforma X.

stare de nervozitate

În mod clar, pantofii de pe teren au avut un impact asupra lui Neeta. Portarul naționalei României a lovit cu piciorul într-una dintre ghete și nu a fost atent o clipă la ce făcea Malin cu mingea. Când Neeta a revenit la locul ei, olandezul a tras în colțul scurt și România a pierdut 0:3. Bineînțeles că România era deja pe o poziție proastă și nu era în stare să lupte pentru victorie, dar poate că arbitrul, care a văzut alte lucruri decât mingea pe teren, ar fi trebuit să oprească meciul.

READ  Nou clasament FIDE. Promovarea polonezilor

Türkiye a smuls avansul Austriei

În sferturile de finală, adversara Olandei va fi echipa Turciei. În acest caz, avem de-a face cu o surpriză, pentru că austriecii erau favoriți, dar au pierdut 1: 2. Acest meci a prezentat multe emoții.

Va fi aceasta dulce „răzbunare” pentru turci? Al doilea gol cel mai rapid din istoria Euro!