Volei, Jocurile Olimpice: Un spectacol pentru americani. Italienii se întorc fără nimic

Datorită schimbării metodei de selectare a echipelor care vor participa la Jocurile Olimpice, a fost clar de la început că doar cele mai mari echipe din lume vor fi incluse în faza eliminatorie. Printre acestea, există cu siguranță șase echipe capabile să creeze un spectacol uluitor pentru fiecare ocazie. Acest lucru sa întâmplat deja. Meciurile din zona de calificare au fost uimitoare, iar unul dintre cele mai plictisitoare meciuri din punctul de vedere al suporterilor din afară a fost meciul din sferturile de finală dintre Polonia și Slovenia.

Dacă nu pentru momentul distragerii atenției, albii și roșii probabil ar fi câștigat acest concurs fără a pierde un set. Meciurile din sferturile de finală dintre Italia, Japonia, Franța și Germania vor rămâne cu siguranță amintite pentru totdeauna. În ambele meciuri, favoriții au revenit dintr-o situație foarte grea, iar italienii chiar au revenit din mormântul voleiului, pentru că au fost la un punct să fie eliminați din turneu. Japonia a avut până la trei puncte de meci și în cele din urmă a pierdut după un tie-break.

SUA au câștigat medalia de bronz. Italienii nu au avut nimic de spus

Cu această victorie, italienii și-au asigurat lupta pentru cel puțin medalia de bronz, iar în semifinale nu au avut nicio șansă împotriva Franței. Americanii s-au calificat în semifinale într-o manieră mai liniștită, dar în meciul cu Polonia s-au luptat cu cuțitele, iar albii și roșii au renăscut din nimic în volei, câștigând în tie-break. Toate acestea au însemnat că în meciul pentru medalia de bronz am avut o confruntare între Italia și americani, care ar fi putut fi cu ușurință o finală olimpică.

READ  Lewandowski primește premiul, iar Luis Suarez.. camerele au ars totul [WIDEO] Becca Nona

Primul set a confirmat așteptările pre-meci. Ambele echipe și-au revenit deja din înfrângerile în semifinale și au ieșit pe teren să lupte pentru viața lor. De fapt, pe tot parcursul primului meci, meciul a fost punct cu punct, dar în a doua etapă decisivă, americanii au obținut un avantaj de două puncte, după cum s-a dovedit, și au luat primul set, câștigând cu 25 de puncte. :23, dar ambele echipe au evoluat foarte bine, mai ales în apărare.

Al doilea meci a avut o cale puțin diferită. Americanii, dinamizați de victoria din primul set, au început meciul foarte puternic și și-au stabilit rapid un ușor avantaj care le-a permis să joace mai calm. La finalul setului, italienii au reușit să-și ajungă din urmă adversarii și am început să jucăm pe avantaj, ambele echipe nu au suportat presiunea de la serviciu. În cele din urmă, Yankees și-au ținut puțin nervii și au câștigat 30:28, luând un avans cu 2-0 în seturi.

Americanii au început cel de-al treilea joc foarte excepțional. Erau deja cu 7:3 înainte și părea că vor câștiga imediat acest meci cu încredere. Italienii s-au reînviat însă imediat și s-au putut vedea la un moment dat câștigând setul al treilea, dar de data aceasta americanii nu au cedat victoria, așa cum a fost cazul meciului cu Polonia. La final, yankeii au câștigat 26:24 și vor pleca acasă cu medalii de bronz, iar cel mai mare scalp italian în aceste meciuri va fi înfrângerea polonezilor în meciul pentru primul loc în grupă.

Matthew Anderson se va alătura echipei naționale a SUA?/AFP/AFP Yuri Cortez/Agenția France-Presse