Acesta este clasamentul final pentru medalii la Jocurile Olimpice. Lupta a continuat până la final! Și Polonia? departe

Asta pentru că numărul de discuri din cel mai valoros metal determină locurile în clasamentul medaliilor. Statele Unite și China au câștigat exact același număr – 40 fiecare. În acest caz, a fost luat în considerare un alt criteriu. Este numărul total de medalii câștigate. Aici, reprezentanții Regatului de Mijloc, care aveau „doar” 91 de înregistrări la credit, nu au avut șanse mai mari împotriva americanilor.

Continuare articol sub videoclip

Japonia a fost pe cea mai de jos treaptă de pe podium în clasamentul pentru medalii (20 de aur, 12 de argint și 13 de bronz). Prin urmare, este similar cu ceea ce s-a întâmplat în Tokyo. Următoarele poziții au fost ocupate de Australia (18, 19, 16) și Franța (16, 26, 22). Marea Britanie se află doar pe locul șapte. Sportivii din insule, cu excepția SUA și China, au câștigat cele mai multe medalii – 65 -, dar au reușit să urce pe podium de doar paisprezece ori.

Medaliată cu aur olimpic – britanică Kelly Hodgkinson (Foto: Adam Pretty/Staff/Getty Images)

Uzbekistanul s-a clasat foarte sus, pe locul 13. Totul pentru că a câștigat opt ​​medalii de aur, toate în sporturi de luptă, mai ales în box. Top 30 mai include, printre altele: Kenya, Irlanda, Iran, Ucraina, Georgia, Cehia și Azerbaidjan.