Euro 2024: Olanda este cu siguranță mai bună decât România. Dragon de intrare alternativă în jurnal

În primele douăsprezece minute și ceva, părea că acesta va fi un alt meci de la Euro 2024 în care favoriții vor avea probleme. România chiar arată foarte bine. Ea a reușit să intre mai des în posesia mingii, să pună presiune pe adversar și să creeze o amenințare în fața porții sale. Dennis Mann poate să fi avut cea mai bună șansă, dar după un miting unu-la-unu a tras mingea peste bară.

Cu toate acestea, Olanda s-a trezit încet din somn și a luat conducerea în minutul 20. Cody Jacobo a primit mingea pe aripa stângă, a înșelat un adversar, a ratat siguranța celuilalt și, în final, o intervenție bună a portarului, pentru că jucătorul lui Liverpool l-a surprins pe Florin Neita cu un șut în corner. Următoarele părți sunt controlul deplin al Memphis Depay and Co. În cele din urmă, am putut vedea prima minge, agresivitate la mijlocul terenului și multe ocazii de a îmbunătăți scorul.

Singurul lucru care putea merge prost a fost eficacitatea, pentru că în ciuda numeroaselor aruncări și a multor ocazii bune, scorul a fost doar 1-0 la finalul primei reprize. A doua jumătate este o repetare a primei. Oricum, Orange a găsit întotdeauna o modalitate de a strica situația. Virgil van Dijk a lovit bara, Joey Firman a ratat prost din apropiere și golul lui Jacobo a fost anulat pentru minim offside.

Finalul a fost însă tensionat pentru favorit În minutul 83, comportamentul lui Radu Dragosin pe linia de final a fost rău și a lăsat mingea crezând că va părăsi terenul. Jacopo a avut o altă părere, a jucat până la final, a intrat în posesia mingii și i-a pasat-o lui Donyel Malina. Aterul a trebuit în cele din urmă să facă 2-0. În final, același jucător, după un efort individual, a încheiat contraatacul echipei sale și a făcut scorul 3-0.

READ  Iga Świątek i-a demolat brutal pe ruși, iar Agnieszka Radwańska a fost șocată. „Mai scurt decât încălzirea”

Sâmbătă la ora 21. Olanda va înfrunta fie Austria, fie Turcia în sferturile de finală.

Olanda – România 3:0 (1:0)

Obiective: Jacobo (20), Malen (83, 90+3).

Olanda: Verbogen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (69 van der Veen), Reinders, Schouten (69 Verman), Simons, Bergwijn (46 Malen), Depay (90 Blind), Jacopo (84 Figurst).

România: Neta – Mogos (38 Rakovitan), Borka, Dragocin, Ratio, M. Marin (72 Cicaldao), Mann, Stancio (88 Olaro), R. Marin, Hagi (72 Alibek), Dragos (72 Mihaela).