Două goluri în meciul din Slovacia

După două runde, toți cei din grupa a cincea au avut trei puncte. Era practic sigur că trei echipe din această grupă se vor califica. Așadar, România, liderii după două runde de meciuri, și Slovacia, locul trei, aveau nevoie de o remiză pentru a fi pe deplin fericite. Au existat temeri că cele două părți vor ajunge la un acord înainte de meci pentru a împărți punctele.

Urmăriți videoclipul Situația este complicată în Franța „Federația îi protejează pe jucători”.

Două goluri în prima repriză la Frankfurt

De la început jocul a părut deschis, iar ambele echipe au fost pregătite să lupte pentru fiecare minge. Modul în care au jucat slovacii și românii nu părea că cele două echipe s-ar fi pus de acord asupra rezultatului.

Centrele Slovaciei au fost deosebit de periculoase. Au provocat haos în meciul românilor. Fundașii nu s-au putut pune de acord asupra cine ar trebui să acopere pe cine în aceste situații. Adversarul a profitat de acest lucru în minutul 25 când Ondrej Duda a lovit direct în plasă cu capul. A stat între doi fundași români care s-au pierdut complet în situație.

Românii au vrut să egaleze cât mai repede, și au reușit să facă acest lucru în 12 minute. Yannis Hagi a încercat să treacă de David Hanka pe aripa dreaptă, dar s-a împiedicat în interiorul suprafeţei de pedeapsă. VAR este singurul care a decis să se refere la cuvântul „tei”. Răzvan Marin a tras în poartă de la 11 metri. A decis să execute lovitura de pedeapsă, dar Martin Dubravka nu a simțit deloc.

Până la finalul primei reprize am schimbat lovituri, cu Dubravka și Florin Neeta bine în poartă. Remiză 1-1 după 45 de minute a fost un rezultat corect.

READ  Ea a tuns gazonul în Nottingham. Victorie istorică a brazilianului

Meciul pe apă, scene după fluierul final

În a doua parte, dintr-o dată a fost o explozie uriașă de nori. A fost o ploaie scurtă, dar foarte puternică, însoțită de fulgere. Mingea s-a oprit pe terenul ud. În ciuda condițiilor dificile, ambele echipe și-au dorit să joace fotbal și atât românii, cât și slovacii au reușit să lanseze contraatacuri periculoase și să lovească șuturi periculoase de la distanță mare. Au avut oportunități, printre alții: Marin, Lukas Haraslin, David Strelic și Denis Dragoș. Uneori au fost centimetri care ne-au despărțit de marcarea celui de-al doilea gol.

Ambele echipe au fost însă interesate să joace fotbal astfel până în minutul 85. Din acel moment s-au concentrat pe confruntări fizice și defensive. Slovacii și românii au simțit că le-au încântat suporterii și situația lor a fost foarte favorabilă. Mai ales că sunt puține indicii despre o schimbare bruscă a scorului în meciul Ucraina-Belgia (0-0).

După fluierul final, ambele echipe au sărbătorit de parcă ar fi obținut cel mai mare succes din ultimii ani. Literal, toți cei de pe stadion au fost mulțumiți de această întorsătură a evenimentelor. România a câștigat în mod dramatic grupa, Slovacia fiind pe locul trei. Belgienii s-au numărat printre ei, iar Ucraina a fost eliminată din turneu. Toți au obținut patru puncte, așa că clasamentul a fost determinat de golurile, dintre care românii au avut cel mai bun – 4:3 (+1).