Sa întâmplat! Uimitoarea realizare a lui Iga ¦wiatek. Este cel mai bun din toate timpurile! Tenis

Ce s-a întâmplat din momentul în care Iga Światek a luat conducerea cu 5:2 în setul doi și până la sfârșitul meciului când poloneza a pierdut 6:7(8)? Nu știm și poate nici ea nu știe sigur. Raszynianka experimentează rareori o astfel de pauză în joc, iar Warwara Graczowa revine la meci cu cei mai buni din lume în rare ocazii.

Urmăriți videoclipul Acesta este prețul unui magnet în fan zone din Varșovia. E greu de crezut

Nicio furtună nu se teme de Crăciun

Dar cel mai important este că medaliata olimpică cu bronz de la Paris a uitat rapid de cele mai proaste momente și a revenit să joace bine în setul al treilea, câștigând 6: 2. Reprezentanta noastră va juca în 1/8 de finală împotriva ucrainenei Marta Kostyuk, cap de serie. 15, și va trebui să aibă grijă să nu cadă Ceea ce este surprinzător este nivelul ei de joc, deoarece competiția ei va fi mai puternică. Cu toate acestea, Svetek a înregistrat niște statistici extraordinare împotriva francezei.

Iga Svetek o urmărește pe Serena Williams. Am depășit-o deja într-una

„Cel mai impresionant lucru este despre ceea ce este deja celebru”.Pâine„, adică seturi pe care polonezul le-a câștigat cu 6-0. Potrivit contului OptaAce care se ocupă de statistica tenisului, Świątek a câștigat meciul cu 6-0 pentru a douăzeci și șaptea oară, și în total până la 11,2% din seturi. în care a jucat vreodată s-au încheiat turneele WTA The Women's Professional 1000 are acest scor în favoarea ei, iar acesta este cu siguranță cel mai mare procent pentru toate sportivele de sex feminin din istorie de la introducerea acestui format în 2009. Pe locul doi în clasament. clasamente, Serena Williams a primit doar 6%.

READ  Arkadiusz Milik locuiește în Marsilia

Cu toate acestea, există o anumită statistică că Świątek încă îl urmărește pe legendarul american și nu are nicio șansă să o ajungă din urmă. Este numărul de meciuri câștigate în turneele WTA 1000 într-un sezon. Victoria asupra lui Grachova a fost a 28-a victorie pentru o poloneză în 2024. Recordul deținut de Williams are 36 de ani și, având în vedere că au mai rămas niște „mii de metri” în acest sezon, poloneza are cu siguranță șansa de a-l egala. , sau chiar depășește-l.