Goluri ciudate în meciul cu Real Madrid. Ce a făcut Courtois va rămâne cu el pentru totdeauna în fotbal

Deși Real Madrid a început acest sezon câștigând Supercupa Europei și câștigând trei dintre primele cinci meciuri din La Liga, echipa lui Carlo Ancelotti a fost deja criticată. Totul din cauza stilului neconvingător al lui Kylian Mbappe și a intrării sale slabe în echipă.

Urmăriți videoclipul Apa a sfâşiat peretele. „M-am simțit de parcă sunt pe Titanic.” Sportul nu va fi acolo pentru mult timp

Real Madrid a urmat cu două remize în ligă cu Mallorca (1-1) și Las Palmas (1-1), ceea ce înseamnă că sunt acum la patru puncte în spatele Barcelonei. Mai mult, echipa lui Ancelotti – mai ales la începutul meciului – s-a confruntat cu probleme majore cu Stuttgart în primul tur al Ligii Campionilor.

În conferința de presă dinaintea meciului cu Espanyol, Ancelotti a răspuns la mai multe întrebări despre cum arată cele mai mari vedete și formarea lor într-o singură echipă. Deși italianul a apărat jucătorii și selecțiile sale, a făcut schimbări sâmbătă.

Când a avut loc rotația, Ancelotti a decis să includă un alt mijlocaș. În a doua linie, italianul s-a bazat nu doar pe Luka Modric, Federico Valverde și Jude Bellingham, ci și pe Arda Guler. Prezența lui Turk în echipă a făcut ca Vinicius Junior să înceapă meciul pe bancă.

După prima repriză, doar numerele au fost de acord. Acesta nu este cel mai important, pentru că scorul a fost 0-0 până la finalul primei reprize. Real Madrid nu a marcat niciun gol, deși a tras 14 șuturi împotriva poartei lui Espanyol. Deși șase dintre ei au marcat, este greu de spus că echipa lui Ancelotti a avut șanse de 100% să marcheze.

READ  Marele succes obținut de Łukasz Piszczek ca antrenor. „Aceasta este prima realizare de acest gen”

Cu toate acestea, nu au fost invitați la acest meci. Espanyol a primit doar 23 la sută. A avut posesia mingii și nu a șutat în poartă împotriva lui Thibaut Courtois. Real Madrid i-a lipsit însă ritmul și momentul potrivit pentru a surprinde adversarul.

Real Madrid l-a învins pe Espanyol

Repriza a doua a început exact când a trecut prima repriză. Și tocmai când ne întrebam când vor prelua gazdele în sfârșit, Espanyol a marcat. Un gol ciudat, la care Courtois a contribuit foarte mult.

Portarul lui Espanyol – Joan Garcia – a intrat în posesia mingii și a reluat rapid jocul cu o lovitură lungă. Joffrey Carreras a primit mingea de pe aripa stângă și a fugit cu ea. Mijlocașul lui Espanyol a alergat până la linia de sosire cu o singură intenție: să câștige o lovitură de la colț.

Carreras a lovit mingea dintr-un unghi aproape de zero și a intrat pe neașteptate în poartă. Totul din cauza unei intervenții proaste a lui Courtois, a cărui minge din păcate i-a sărit de pe picior. Tackleul belgianului a fost atât de prost încât s-a marcat un autogol.

Dar, după patru minute, era deja egalitate, iar portarul lui Espanyol a decis să-și „ramburseze” adversarilor pentru dar. Garcia a blocat inițial un șut puternic al lui Federico Valverde, dar câteva clipe mai târziu a făcut o greșeală dezastruoasă. Bellingham a primit mingea deviată din stânga suprafeței de pedeapsă și a jucat-o în interior. Deși pasa englezului a fost ușoară și slabă, mingea a trecut pe sub brațul lui Garcia și a ajuns la Dani Carvajal, care a înscris din apropiere pentru a face scorul 1-1.

Acest rezultat a continuat până în minutul 75 Vinicur Junior, care îl înlocuise pe Guler cu 20 de minute mai devreme, a făcut o pasă minunată din stânga, iar mingea a ajuns la Rodrigo pentru a-l aduce Realului în avantaj de 2-1.

READ  MMA în „Familiada”. Era greu de văzut - o2

Acest gol l-a supărat clar pe Espanyol. La trei minute după golul lui Rodrigo, Vinicius Junior a marcat pentru a egala cu 3-1. Brazilianul a finalizat mutarea lui Mbappe și a centrat cu un șut precis. În minutul 90, francezul a marcat și un gol. Mbappe a executat cu calm lovitura de pedeapsă pe care Endrick o câștigase cu câteva clipe mai devreme.

Datorită victoriei, Real Madrid ocupă locul al doilea în clasament și reduce diferența cu Barcelona la două puncte. Această echipă va juca departe de stadion împotriva lui Villarreal duminică, la 18:30. Espanyol ocupă locul 13 în ligă cu șapte puncte. Marți, Real îl va găzdui pe Deportivo Alaves în etapa următoare a Ligii Spaniei.