Tenis: Hubert Hurkacz în turul doi al Campionatelor ATP de la Tokyo. O victorie care rupe stâlpii

Al optulea jucător în clasamentul ATP s-a pregătit în liniște pentru competiția asiatică de la Monte Carlo. Nu l-am văzut în timpul meciului de Cupa Davis de la Zielona Gora și s-a retras și de la turneul ATP 250 de la Chengdu. Debutul său a fost la turneul ATP 500 de la Tokyo, despre care are amintiri proaste din cauza asta. Nu a ajuns niciodată în turul doi până acum. Acum are șansa să îmbunătățească acest record foarte nefavorabil înfruntându-l pe Marcos Giron.

Hubert Hurkacz a avansat în cele din urmă în turul doi la Tokyo. Un meci de pole în trei seturi

Wroclaw-ul a început meciul calm și a încercat să-și găsească ritmul. Adversarul a fost primul care a avut șansa de a sparge serviciul, dar polonezul a salvat un punct de break în al treilea joc din prima parte a meciului. Cu fiecare minut, Hubert devenea din ce în ce mai entuziasmatCel mai mare atu al său, serviciul, este mai bine. Când scorul a fost 5:4 în favoarea lui Hurkacz, adversarul a fost sub presiune pentru prima dată. Jucătorul de pe locul opt ATP știe exact când să împingă. A construit un avantaj și a câștigat cu două puncte de set. Chiar a profitat de primul dintre ele, terminând primul joc cu scorul de 6:4.

În cele din urmă, soarta meciului a fost decisă de o departajare. A început așa cum și-a dorit americanul, avansând cu 3-1. A opta jucătoare de tenis din clasamentul ATP a reușit să compenseze pierderea, ducând scorul la 3-3. La un moment dat, nativul din Wroclaw avea deja 5-4 aniDar sfârșitul a fost pentru Marcus. Jucătoarea americană de tenis a câștigat setul cu 7:6(5) și a adăugat emoție luptei din runda a doua.

După încheierea meciului eșuat Actorul nostru a reușit să răspundă eficient adversarului la începutul celei de-a treia părți. A transformat al doilea din trei puncte consecutive de break și apoi a adus scorul la 2-0. Hurkacz a avut chiar șansa de a crește scorul, dar Giron a apărat ambele puncte de break de această dată. Nu am văzut ocazii de pauză până la finalul meciului. În final, tânărul de 27 de ani a câștigat cu 6:4, 6:7 (5), 6:4 și, pentru prima dată în carieră, a ajuns în optimile de finală ale turneului ATP 500 de la Tokyo.

Hurkacz a trimis astăzi 17 ași, ceea ce înseamnă că va dona 1.700 de euro (aproximativ 7.300 PLN) persoanelor afectate de inundații din sud-vestul Poloniei. Ieri, Hubert a anunțat donații în acest sens până la finalul actualului sezon Prin intermediul rețelelor dvs. de socializare. În turul doi al turneului ATP 500 de la Tokyo, reprezentantul nostru va juca împotriva lui Jack Draper sau Mattia Bellucci.

Este disponibilă o înregistrare detaliată a meciului dintre Hubert Hurkacz și Marcos Giron Aici.

Flavio Copoli – Hubert Hurkacz. Rezumatul meciului. video/Pulsat Sport/Pulsat Sport