PlusLiga. Bartosz Coric mai are o problemă. Zaxa a trebuit să se descurce fără el

Cu toate acestea, a revenit în Liga Campionilor, de trei ori, câștigând șase după probleme de sănătate Andreas Takvam. Centrul a marcat rapid primul punct cu un blocaj, dar adversarii au răspuns în natură. Când scorul era 10-8 pentru oaspeți, meciul a trebuit să fie oprit pentru o vreme din cauza unor bucăți de confetti căzute pe teren.. I-a surprins zâmbind, printre altele: antrenorul Zacks Andrea Gianni. De asemenea, italianul ar putea zâmbi în timp ce își urmărea echipa făcând blocaje, adăugându-și avantajul. ZAKSA a dominat meciul, deși ambele echipe au avut probleme cu eficacitatea atacului. Oaspeții au câștigat 25:17.

PlusLiga. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle poate face față chiar și fără Bartosz Coric

Luni, a fost în lineup pentru prima dată în acest sezon Moritz Karliczek. Totuși, germanul a avut un început de meci foarte greu – în primul set nu a terminat niciunul dintre cele zece atacuri ale sale și a fost blocat de patru ori.. După încă un blocaj în al doilea joc a fost înlocuit Manuel Armoa. Argentinianul a devenit aproape imediat liderul atacului Indykpol AZS și și-a arătat, de asemenea, abilitățile de serviciu. Echipa lui Olsztyn a fost cu 12:7 înainte, iar poziția lor i-a ajutat și să iasă de pe bancă Jakub Majkrzak.

Gazdele aveau un avans de șase puncte, dar au irosit totul. Deoarece scorul a fost 24:20, au irosit patru puncte de setNu a suportat atacul Jan Hadrava. Setul a fost decis prin joc bun și abia atunci echipa lui Olsztyn a câștigat 27:25.

Începutul grupei a treia a fost martor la o mare interacțiune din partea oaspeților și au condus cu 4-0. Echipa lui Kędzierzyn a început din nou să joace mai bine cu blocaje, iar Armoa și-a pierdut și eficacitatea. În a doua parte a grupei, ZAKSA avea deja un avantaj de șapte puncte. A fost căpitanul ofensiv al echipei Rafael ShimuraEchipa lui Olsztyn a încheiat meciul cu o eficiență în atac de 39%. Scorul a fost 25:20 pentru ZAKS Igor Grobelny.

READ  Ea și-a învins adversarul 6:0, 6:2 și apoi a dezvăluit adevărul. „Sufăr în fiecare zi”

Indykpol AZS l-a învins pe Olsztyn pentru a treia oară

Începutul celui de-al patrulea grup a fost martorul unui alt schimb de roluri. Câteva minute mai târziu, gazdele au condus cu șase puncte. Gianni a readus centrul pe teren Carol UrbanoviciCând contraatacul ZAKS i-a eliminat Matthews Ricocodeputat Couric, gazdele au fost înainte doar la 15:12. şi Echipa lui Olsztyn a început să-și piardă din eficacitate, iar după un timp a egalat 16:16.

Au fost din ce în ce mai multe emoții, Armoa a primit cartonaș galben pentru comportamentul său în zona băncii. Rico și-a menținut nivelul pe tot parcursul, dar Hadrava a avut probleme și Kedzerzyn a scăpat cu două puncte. Pentru aceasta Din cauza înlocuirii târzii, echipa lui Olsztyn a fost și ea pedepsită cu cartonaș roșuCa urmare a pierderii unui punct. Zaksa nu a irosit avantajul ușor și a câștigat setul 25:21 pentru a asigura toate punctele. Jucătorul meciului i-a revenit lui Rećko.

Indicpool AZS: Hadrava, Jakupišak, Szrzeszyn, Tervaporte, Cislic, Karlicek – Horyuluk (libero), Jankiewicz, Goscior, Majchrzak, Armoa, Ciuzek, Janikowski.

Zaxa: Rico, Poreba, Shimura, Janusz, Takvam, Grobelny – Shoji (libero), Czetegui, Kubicki, Urbanovic

Marcin Janusz, mijlocașul lui ZAKS Kędzierzyn-Koźle/Zaksa Kedzerzyn-Kol/Materiale de presare