Liga Naţiunilor. Încă o jenă pentru Fernando Santos. Seria neagră continuă

Ultimii ani ai carierei de antrenor ai lui Fernando Santos au fost o pantă alunecoasă. Naționala Poloniei, condusă de portughez, a fost cea mai proastă din ultimii ani, iar Asociația Poloneză de Fotbal a decis rapid să-l „urmeze” pe antrenor. Și-a găsit de lucru în Beskitas Istanbul, unde a putut să stea puțin peste patru luni. Turcii și-au dat seama repede că aceasta nu este o opțiune bună, iar Santos a primit o altă demitere.

Un declin teribil în cariera lui Fernando Santos. Seria portugheză Black continuă

În ciuda acestor eșecuri, decizia de a accepta oferta de la naționala azeră a fost primită cu mare surpriză. Echipa națională ocupă locul 113 în clasamentul FIFA Totuși, în mod ironic, pare un loc bun pentru a-și reconstrui puțin imaginea. Nimic mai departe de adevăr.

Azerbaidjanul, despre care nu se așteaptă să câștige în mod regulat, se stânjenește cu o regularitate impresionantă sub Fernando Santos, iar cel mai recent „capitol” l-am văzut luni. După înfrângeri în fața Suediei, Slovaciei și Estoniei, azerii au jucat din nou împotriva echipei naționale conduse de Francesco Calzone. şi S-a terminat cu un alt eșec.

În prima repriză, gazdele au arătat relativ decent și, dacă eficacitatea nu ar fi eșuat, ar fi putut și ar fi trebuit să preia conducerea împotriva Slovaciei. Au intrat însă la pauză la egalitate, 1-1, după autogolul lui Mammadov, la care Bayramov a răspuns în minutul 38. Problemele nu au început decât după ce părțile s-au schimbat.

Recordul teribil al portughezului împotriva Azerbaidjanului. Așteptarea primei victorii continuă

Azerbaidjanul, antrenat de Fernando Santos, a pierdut toate cele patru meciuri din faza grupelor UEFA Nations League și ocupă ultimul în Grupa A a Diviziei C. Azerii au dat până la 11 goluri, iar în acest sens sunt cu siguranță cea mai proastă echipă din întreaga divizie.. Letonia are a doua cea mai proasta apărare, primind opt goluri.