Două goluri în meciul Radomiak – Puscza. Cincisprezece minute și cazul fotbalului s-a terminat

Înainte de ciocnirea de la Radom, cea mai importantă întrebare a fost: Cine este cel mai rău? Pentru că ambele echipe au fost extrem de dezamăgitoare. Cu toate acestea, răspunsul la această întrebare a fost pădurea. Formația lui Niepołomice nu a câștigat în campionat de când a învins-o pe Lechia Gdańsk cu 4-1 pe 16 august, mai bine de două luni mai târziu. De atunci, au înscris doar trei puncte în șapte meciuri, iar înainte de pauza internațională au fost umiliți de nou-veniți GKS Katowice, pe care i-au învins cu 6-0 la Cracovia. impact? Penultima poziție în tabel.

Urmăriți videoclipul Lewandowski a făcut istorie! Toate privirile pe Chesney

Radomiak și Puszcza trebuiau să câștige. Dar au ascuns-o mult timp

Radomiak, pe de altă parte, a fost necruțător în acest sezon. Nu există remize, este totul sau nimic. Problema era că de cele mai multe ori nu exista. În primele zece meciuri, Radom a pierdut de până la șapte ori, ultima victorie în ligă a avut loc pe 20 septembrie, cu 4-0 împotriva Corona Kielce. Aceasta și victoria în deplasare în Cupa Poloniei în fața lui Gornik Zabrze (1:0) au făcut ca nivelul lor să fie ceva mai bun decât cel al lui Puszcza și i-a făcut favoriți.

Dar acest lucru nu a fost clar în prima repriză. În aceste 45 de minute, nu a fost mare lucru de văzut de ambele părți. Ritm slab, iar majoritatea loviturilor au fost ratate. Radomiak nu a primit niciun gol în prima repriză. Puszcza a reușit să facă acest lucru o dată, dar șutul lui Mateusz Radecki a fost blocat cu succes de Maciej Kikulski. Dacă o lovitură în poartă a ambelor echipe combinate nu reflectă clar nivelul de „spectaculos” înainte de pauză, este greu de spus ce va face mai bine.

READ  Prima echipă care s-a calificat la Cupa Mondială din Qatar! M¦. Petrecere de tragere

Radomiak a crescut în repriza secundă. Sălbatic? Era doar pe câmp

Totuși, ceva s-a schimbat în repriza a doua. Nu neapărat din partea lui Puszcza, pentru că Puszcza încă nu poate oferi nimic interesant ofensiv. În schimb, Radomiak s-a pus pe treabă și a dat roade. În minutul 50, Dawid Simonović i-a comis un fault lui Paulo Henrique în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar echipa Radom a primit din această cauză o lovitură de pedeapsă. A fost transformat în gol de Leonardo Rocha, care a fost primul care a marcat goluri cu două cifre în Extraklassa în acest sezon.

Cu toate acestea, nu s-au oprit aici. Gazdele i-au presat mai agresiv pe oaspeții incolori și am văzut un alt scor în minutul 66 și apoi Jan Grzeszek a învins în suprafața de pedeapsă un fundaș și portar Puszczyk (care, sincer, nu este clar ce face în această situație). ) Și a pus cu încredere mingea în plasă. Și-a făcut un cadou frumos de ziua de naștere. Și nu orice vechi, este al treisprezecelea. Codul lui Grzesik s-a schimbat la liderul 3 și scorul meciului a fost 2-0.

pragmatismul lui Radomiac și neputința lui Pușka

După acest gol, gazdele nu au avut de ales decât să controleze rezultatul. Rocha a mai avut o șansă, dar nu a reușit să mărească scorul. Puszcza avea multe de făcut, dar era capabil să facă mai mult. Portarul lui Radomiak, Maciej Kikulski, nu a fost cel mai ocupat jucător de pe teren.

La final, gazdele au câștigat cu 2-0 și au sărit din zona retrogradării cu 3 puncte. Puszcza se află în ea, mai exact pe penultima poziţie, la trei puncte de ultimul loc Ślěsk Wrocław. În runda următoare, Puszcza merge la Szczecin pentru un meci împotriva lui Pogoń, iar Radomiak îl va vizita pe liderul Lech Poznań.

READ  O oprire plină de viață la Roland Garros. Există o decizie a parchetului cu privire la rusoaică

Radomiak Radom – Puszcza Niepołomice 2-0

Obiective: Rocha 51' (W), Grzesek 66'

Radomiac: Kikulski – Ouattara, Mammadov, Luizao, Henrique – Cabot (63. Jordau), Donis – Grzesek (90+2. Leandro), Alves, Bigelow – Rocha.

antrenor: Bruno Balthazar

Sălbatic: Komar – Mrozinski (75. Walski), Kraciun, Jakuba, Simonovic – Haida (75. Okunevski), Serafin – Li (80. Stepin), Radecki (61. Cholewiak), Abramovici – Kosdis

antrenor: Thomas Tolacz

Cartonașe galbene: Bigelow, Cabot (Radomiak) – Simonovich (Pushka)