Vești grozave pentru Ligeia și Jagiellonia. Așa arată programul ligii Conferinței de Fotbal

Legia Varșovia și Jagiellonia Białystok și-au menținut victoriile complete în faza de ligă a Ligii Conferințelor Europene. În urmă cu trei săptămâni, ambele cluburi au reușit să renunțe la supărări. În mod neașteptat, au învins Real Betis și FC Copenhaga. De data aceasta au dovedit că sunt favoriți. Echipa campioană a Poloniei a învins-o acasă pe Moldova Petrokop cu 2-0, iar Legia a învins-o și pe TSC Baka Topola cu 3-0 în deplasare. Datorită acestui fapt, ambele echipe ocupă poziții înalte în clasamentul ligii conferinței.

Urmăriți videoclipul Iarbă pentru două cantonamente pentru echipa națională. PGE Narodowy va economisi bani

Jagiellonia și Legia cu victorii complete. Vești grozave de la sindicatul conferinței

Jucătorii Jagiellonia au fost primii care au urcat pe teren. În confruntarea cu campioana Moldovei nu au găsit de mult drumul spre poartă. Deși au dominat de la început și au creat ocazii utile, au așteptat golul până în minutul 69 Apoi Afimiko Pololu a lovit plasa cu călcâiul, iar trei minute mai târziu a mai adăugat un gol după pasa lui Villar.

Varșovianii au avut mai puține probleme. Bartosz Kapustka a deschis scorul în minutul 11, iar Lucuinhas a adăugat avantajul la începutul reprizei secunde. Scorul a fost 3-0 în minutul 62 prin Kasper Chudina după un asist al lui Ruben Vinagre.

Iată clasamentul Ligii Europene. Legia pe podium. Jagiellonia este, de asemenea, mare

Victoria impresionantă a Legiei s-a tradus într-o poziție excelentă în tabel. Datorită lui, a treia echipă din sezonul precedent din Premier League are șase puncte și un golaveraj mare de 4-0. După runda a doua, a urcat pe neașteptate pe podium – sau, mai exact, pe treapta cea mai de jos. Sunt doar două puteri europene mai sus decât ele – Chelsea și Fiorentina. Lugano, pe locul patru în clasament, are aceleași realizări ca și capitala.

READ  Dariusz Szpakovsky și Mateusz Borek au arătat cheia succesului în meciul împotriva Suediei. „Imposibil de suportat”

Combinația de șase puncte i-a dat și lui Jagiellonia o poziție ridicată. Momentan este ora șase. Chiar în fața ei se află Vitoria Guimarães. Poziția superioară a fost determinată de numărul mai mare de goluri marcate. Polonezii au un echilibru de 4:1, portughezii 5:2. 7. Hearts, 8. Rapid și 9. Heidenheim au și ele același număr de puncte.

Dacă cele două echipe poloneze își păstrează aceste locuri până la sfârșitul etapei ligii, ambele se vor califica direct în optimile de finală. Acest privilegiu este acordat celor mai bune opt echipe. Echipele de pe locul 9 până pe locul 24 vor juca în 1/16 de finală, iar echipele rămase vor fi eliminate.