România v Polonia: Rezultatul meciului și raport – Baraj de promovare Euro 2025 – Fotbal feminin

Albii și Roșii și-au asigurat un loc în play-off pentru evenimentul de anul viitor. Toate acestea s-au datorat performanței lor în divizia A a Ligii Națiunilor, dar polonezilor s-au descurcat prost acolo – au pierdut toate cele șase meciuri împotriva Germaniei, Islandei și Austriei.

Româncele au intrat în turneu într-o cu totul altă mentalitate. În Divizia C, au câștigat tot ce au putut câștiga în șase meciuri. Au muncit foarte mult pentru șansa de a trece la Euro.

Ți-a plăcut? Fără îndoială, polonezele și-au câștigat până acum toate meciurile împotriva acestei rivale. Ultima dată – în 2022 – 6:0 într-un amical.

Greșeală defensivă fatală

Statisticile, deși sunt foarte bune pentru alb și roșu, nu sunt semnificative. Înainte de a se termina minutul 20, Emilia Simczak, în vârstă de 18 ani, a făcut o greșeală teribilă în propria jumătate, iar Iona Palesianu a profitat de situația unu-la-unu.

Era nevoie să le alunge, iar speranța poloneză Ewa Bajor, a cărei formă de șut a fost spectaculoasă de la transferul ei la Barcelona, ​​a fost superbă.

Salvează penalty-ul și în final un gol

Atacantul a avut o șansă după pauză dar nu a reușit să valorifice. S-a inversat destul de repede. O altă serie de erori defensive a dus la un fault al lui Kinga Szemić și la o lovitură de pedeapsă. Din fericire, portarul polonez Florentina Olar-Spanu a dat dreptate și a ținut echipa în joc.

Roșu-albul s-a trezit în sfârșit. O mișcare minunată, individuală, pe partea dreaptă a terenului a fost făcută de Natalia Padilla-Pitas, care a egalat cu un șut din linia suprafeței de pedeapsă.

Revanșa este programată pentru marți, 29 octombrie, la Gdańsk.

Până acum, jucători din Italia, Olanda, Spania, Danemarca, Franța, Anglia, Germania, Islanda și națiunea gazdă Elveția s-au calificat la turneu. Alte șapte echipe din play-off vor juca la Euro 2025.