Două goluri de Piotr Zielinski în meciul dintre Inter și Juventus! Opt goluri într-un meci nebun din Liga Italiei (video)

Două goluri de Pyotr Zielinski în meciul dintre Inter Milano și Juventus. Mijlocașul naționalei Poloniei a marcat două lovituri de pedeapsă în prima repriză a meciului. În final, derby-ul italian s-a încheiat cu scorul de… 4:4.

În primul rând, mijlocașul polonez a marcat un gol în primul sfert de meci. Arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă după ce Danilo a fault. După cum sa dovedit, Zielinski s-a apropiat de minge și a transformat lovitura de pedeapsă cu un șut încrezător.

Vezi și: cele două goluri ale lui Robert Lewandowski în El Clásico! Spectacol în timpul meciului Real Madrid și Barcelona (video)

Bucuria gazdelor nu a durat mult. Câteva minute mai târziu era deja 1-1, iar Dusan Vlahovic a egalat cu un final frumos pentru echipa torină. La 10 minute de la golul sârbului, echipa lui Thiago Motta a adăugat golul secund – iar Timothy Weah a fost marcator.

În prima repriză, Inter a revenit în frunte. Mai întâi, Henrikh Mkhitaryan, în vârstă de 35 de ani, l-a învins pe portarul lui Juventus, apoi Zelenskiy a folosit cu încredere golul al 12-lea.

Un sfârșit grozav al primei reprize și un început la fel de grozav pentru a doua. În minutul 53, Denzel Dumfries și-a găsit cea mai bună poziție în interiorul suprafeței de pedeapsă și a marcat al patrulea gol pentru Inter. În minutul 71, „Bătrâna Doamnă” a continuat și Kenan Yildiz, care a apărut pe teren în repriza secundă, i-a marcat golul. După 10 minute, talentatul actor turc a egalat scorul.

În final, meciul s-a încheiat cu scorul de 4:4. Zieliński a petrecut 63 de minute pe teren și a fost înlocuit de Davide Frattesi în repriza secundă.

READ  MEKiJ: Juniori și studenți cu un set complet de victorii

Pentru Zielinski, acestea au fost primele goluri în culorile Inter. Mijlocașul experimentat s-a mutat la Milano cu un transfer gratuit în urmă cu câteva luni, după ce a jucat ani de zile la Napoli.