România. În revanșa de marți, Ewa Pajor și prietenii ei vă invită la Polsat Plus Arena Gdańsk

Vom vedea echipa națională de fotbal feminin a Poloniei la Gdańsk marți, 29 octombrie, 18 octombrie

Foto Fotbal/PZPN ne unește

Acum meciul din nou la Gdańsk!

Polonezii vor înfrunta acum România într-o revanșă la Gdańsk. Albii și roșii au nevoie doar de o remiză pentru a juca în a doua, ultima etapă a play-off-ului. Cea mai bună pereche dintre Austria-Slovenia va aștepta acolo. Ar putea fi austriecii care au câștigat primul lor meci împotriva slovenilor cu 3-0.

Polonezele vor juca cu româncele marți, 29 octombrie, la Polsat Plus Arena Gdańsk. 18. Biletele pentru meci pot fi achiziționate online Aici sau în magazin în ziua meciului. Casa de bilete va fi pusă în vânzare de la ora 16:00 până la sfârșitul primei reprize.

Desigur, După ce au câștigat la București, reprezentanții noștri au fost favoriți la turneul de la Gdansk. Mai ales când joacă acasă, la Gdańsk, iar mulțimea îi aplaudă.. Acesta va fi un avantaj suplimentar. Cu toate acestea, românii joacă foarte inteligent și au fost bine antrenați de antrenorul italian, așa că așteptați-vă la o provocare grea.

Reamintim că Campionatul European feminin se va desfășura în perioada 2-27 iulie 2025 pe stadioanele din Elveția. Polonezele nu au avansat niciodată la acest turneu până acum.

Un expert în fotbal vă invită la meciul Polonia-România de la Gdańsk. O listă cu femeile hirotonite!

Cum ajungi la meciul de marți?

Trenurile SKM de la gara Gdańsk Główny direct la stadion vor fi principalul mijloc de transport. Un bilet de meci vă dă dreptul să călătoriți gratuit pe ruta Gdańsk Główny – Stadionul Gdańsk Expo – Gdańsk Główny.

17.30

Autobuzele și tramvaiele vor circula conform programului obișnuit. Pentru a ajunge la stadion, coborâți la stația (autobuz și tramvai): Polsat Plus Arena Gdańsk. Un bilet competitiv nu vă dă dreptul să călătoriți gratuit cu autobuzele și tramvaiele ZTM Gdańsk.

Pasiune curată. Cum joacă fotbal fetele din Gdańsk

Locuri de parcare

Locurile de parcare cu plată pentru autoturisme sunt disponibile pe stadion:

• P3 – Intrarea din Ul. Generații din Lechia Gdańsk
  • P4 – Intrarea din Ul. Żaglowa

De la ora 15:00, taxa de intrare este de 15,00 PLN. Plata trebuie efectuată prin parchimetre sau prin aplicația APCOA FLOW.

Parcarea cu plată P5 este disponibilă pentru autocare (intrarea din partea U.Mary Polskiej). Parcarea este deschisă de la ora 15.00. Tariful aplicabil pentru autobuze este de 20,00 PLN per intrare. Plata trebuie efectuată prin parchimetre sau prin aplicația APCOA FLOW.

Intrarea pe stadion

Intrarea în stadion este posibilă prin trei porți:

• Poarta 8 – din partea străzii Żaglowa,
  • Poarta 10 – Marina poloneză de pe marginea străzii și
  • Poarta 12 – Usinowska din marginea străzii

Biletul de meci are numărul de turnichete de care aveți nevoie pentru a scana biletul pentru a intra în tribunele stadionului.

Întoarcerea de la meci

După meci, trenuri speciale gratuite pleacă de la stația Gdańsk Stadion Expo către gara Gdańsk Główny. Biletul de meci vă oferă o călătorie gratuită cu trenul special (pe ruta Gdańsk Główny – Stadionul Gdańsk Expo – ruta Gdańsk Główny).

Stadionul Gdansk Expo

20/20

20.48

20/26

20.54

Autobuzele și tramvaiele vor circula conform programului obișnuit. Un bilet competitiv nu vă dă dreptul să călătoriți gratuit cu autobuzele și tramvaiele ZTM Gdańsk.

READ  România cumpără artilerie coreeană | Securitate 24

Meci de fotbal feminin la Bolsat Plus Arena. „Este mai bine decât yoga sau Zumba”

Depozit

La proprietate este disponibil un depozit de 10 PLN. Depozitele sunt disponibile la Box Office Pavilion vizavi de Fun Arena.

A fost foarte greu la București

Rezultatul este perfect, jocul este limitat. Polonezii, care jucau în Divizia A a Ligii Națiunilor, erau teoretic de așteptat să-i depășească cu ușurință pe români, care au rămas blocați doar în Divizia C. Între timp, până pe la 60 de minute, românii au jucat mai coerent, mai precis și mai inteligent. Jucătorii polonezi au fost haotici, impreciși și inconsecvenți pe teren. Au luptat împotriva unei apărări românești bine organizate. Au ratat patru ocazii de gol.

Cu toate acestea, românii au trecut la conducere în minutul 17. Emilia Simczak încearcă să-i paseze perfect și foarte ușor mingea Paulinei Dudek peste teren. Ioana Balaceanu a ridicat o minge prost jucata, a alergat spre poarta si pe langa portarul nostru neputincios Kinga Szemic. 1:0. Polonezelor nu le venea să creadă ce se întâmplă, iar antrenorul Nina Badalan nu știa cum să rezolve confuzia. A fost rău.

În repriza secundă, în minutul 55, Florentina Olar ar fi putut face 2-0 cu o lovitură de pedeapsă, dar portarul polonez a salvat șutul ei slab.

Polonezii au jucat în dezordine până în minutul 73 când, după o mutare individuală, Natalia Padilla-Pitas a marcat un gol cu ​​un șut puternic din afara suprafeței de pedeapsă. A tras nepăzită, chiar în interiorul stâlpului drept.

Alb și Roșu au primit apoi o a doua viață. În minutul 89, Eva Bajor – ca o luptătoare bună – a fost prinsă de brațul Mariei Fixay în suprafața de pedeapsă și aruncată pe teren. Românca a fost eliminată cu cartonaș roșu, iar Eva Bajor a transformat penalty-ul cu un șut puternic, de neoprit. A fost primul gol al lui Bajor la echipa națională după opt meciuri fără gol. Polonezul se descurcă bine la FC Barcelona Femeni, unde a marcat deja 9 goluri în 6 meciuri!

READ  Favoritele nu vin ușor în Cincinnati. O surpriză în confruntarea cu Cehia

În ciuda confuziei, inexactității și lipsei de stil, polonezii au câștigat un meci crucial, primul lor după șase înfrângeri consecutive. Acesta este primul dintre cei patru pași către Campionatele Europene de anul viitor din Elveția, pentru care luptă în prezent reprezentanții noștri.

România – Polonia 1:2

• 1-0 – Iona Palesianu 18'
  • 1:1 – Natalia Padilla-Pitas 73'
  • 1:2 – Eva Bajor 90' – Penalty

Compuși:

România: Andrea Baraluda – Teodora Meluta, Ana Maria Stanciu, Maria Fixe, Erika Geret – Olga Iortachucci, Stefania Vatafu, Iona Borden – Iona Balesianu (90+1' Carmen Marcu), Christina Karp (73' Claudia Bistrian), Floria Bistrian.

Polonia: Kinga Szemik – Sylwia Matysik, Emilia Szymczak, Paulina Dudek, Wiktoria Zieniewicz – Milena Kokosz (60' Martyna Wiankowska), Adriana Achcińska (60' Tanja Pawollek), Ewelina Kamczylakudi (81) (90+4'), Eva Pajort, Eva Dominika Grabowska.