Am ajuns din urmă cu finaliștii pentru promovarea în Fortuna 1 Liga

Semifinalele calificărilor din Fortuna 1 Liga sunt în urmă. Știm deja ce echipe se vor confrunta în finală. Aceștia ar fi KKS Kalisz și Stal Stalowa Wola. Întâlnirea care va decide promovarea într-o ligă superioară este programată să aibă loc pe 1 iunie.

În prima semifinală de joi, KKS s-a confruntat acasă cu Polonia Bytom. Echipa gazdă a obținut o victorie modestă cu 1-0. Hubert Sobol a marcat golul victoriei. Și să vă reamintim că echipa Kalish a încheiat sezonul regulat pe locul cinci în clasament.

VEZI ȘI: Michał Probierz comentează despre selecțiile Euro 2024 „Ne-am gândit și noi la asta”.

Stal Stalowa Wola, al patrulea după 34 de runde, a jucat împotriva lui Chojniczanka Chojnice pe stadionul de acasă. Cele mai importante momente ale acestui meci au fost în repriza secundă. Staal a luat conducerea în minutul 60 al jocului. Damien Urban a marcat o lovitură liberă. Bartosz Piotrcak a mărit scorul în prelungiri la 2-0.

Câteva zeci de secunde mai târziu, Tomasz Buczek a marcat un gol de atingere pentru Chojnicianka. Cu toate acestea, echipa lui Krzysztof Brede a rămas fără timp pentru a egala. Staal a câștigat și va juca în finală. Meciul va avea loc pe 1 iunie la Kalisz.