Asociația de tenis feminin din Istanbul. Magda Lynette pierde deja în primul tur

Asociația de tenis feminin din Istanbul.  Magda Lynette pierde deja în primul tur

Primul meci al lui Linette a fost pe un acoperiș de cărămidă. Ea a venit la Istanbul direct din Polonia după ce echipa a câștigat Cupa Billie Jean King cu România (4-0) și o scurtă pauză de vacanță. Ea a ales în mod deliberat un turneu WTA de rang inferior pentru a se potrivi mai bine.

Ați luat decizia corectă, dovadă fiind începutul meciului cu Putințeva. Poloneza a fost complet incapabila sa se obisnuiasca cu noile conditii. Ea a jucat nervoasă și nu și-a găsit ritmul.

Și în curând a pierdut meciul cu propria pasă, apoi a doua. Kazaszka avansează cu 4: 1. Din fericire, Lynette s-a trezit rapid în această situație dificilă. Ea a spart adversara și a redus dimensiunea înfrângerii la 2:4, apoi, în timp ce Putintseva a lucrat pentru a câștiga setul, Bulka și-a păstrat din nou calmul și a egalat 5:5.

Decizia a fost luată la sfârșitul primei reprize. Jucătoarea de la Poznan avea deja o minge set, iar ea conducea 6:5, dar a jucat foarte pasiv, iar adversara a mai înscris trei puncte, câștigând primul meci după 1 oră și 20 de minute.

La începutul setului doi, părea că Linette se va îndrepta rapid spre egalitate. Ea a câștigat cu ușurință primele două meciuri, dar Putintseva – cea mai ușoară – în următoarele două. Remiză 2:2 și începe din nou grupul.

Ulterior, ambii tenismeni au pierdut jocurile de serviciu împreună și singuri. Jucau foarte neregulat și Lynette și-a încheiat al șaselea joc cu un dublu fault.

Cu un scor de 4: 5 și aplicație proprie, tenismenul polonez a combinat un joc bun cu unul rău. Din păcate, la 30:30, am făcut două faulturi neintenționate de forehand. Am pierdut meciul.

READ  Hurkacz-Murray. Hubert Hurkacz a învins legenda tenisului. Rezultatul și relația

Linnet era de așteptat să aibă o perioadă grea cu Putintseva, dar regretă că nu a folosit mingea grupei în primul set și instabilitatea din al doilea. După un turneu bun la Charleston, unde racheta poloneză nr. 2 a ajuns în sferturile de finală la simplu și a câștigat la dublu, își ia rămas bun de la WTA 250 de la Istanbul în primul tur.

Putintseva va juca in turul doi impotriva sueedezei Rebecca Peterson (WTA-76), care a expulzat-o pe neasteptate – dupa retragere – pe belgiana Elise Mertens, cap de serie „One”.