Atacul mare al stâlpului la a doua săritură. Câștigând în România

După weekendul de la Wisła, Marele Premiu de vară de sărituri cu schiurile s-a mutat la Râșnov. Dar în România, cei mai buni jucători din lume nu au fost acolo, iar dintre cei care au apărut, Simon Ammann și Junichiro Kobayashi au fost cei mai cunoscuți.

Cel mai bine clasat în serial a fost Alex Ensam (locul 3 – nota redactiei). În lista de start au mai fost polonezi, mai exact patru – Maciej Kut, Kasper Juroszek, Paweł Wysek și Jakub Wolny. La competiție au participat 42 de jucători.

Actorii noștri au jucat în mod mediu în seria pilot. Este adevărat că al doilea din această grupă a ocupat locul trei, dar restul a ocupat poziții în afara primilor zece. Ulrich Wohlgenant a fost cel mai bun (mai mult Aici).

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Vreme frumoasă și piscină. Așa s-a odihnit voleibalistul polonez

După prima serie, Paweł Wąsek a fost cu siguranță cel mai mulțumit dintre albi și roșii, după o săritură de 95 de metri, a fost pe locul doi, la doar 1,4 puncte de liderul Kevin Beckner. În acest moment, podiumul a fost completat de austriacul menționat anterior.

Kacper Juroszek a ajuns pe locul nouă. Tânărul de 23 de ani a atins 93,5 metri. Din păcate, ceilalți doi dintre săritorii noștri sunt evaluați mai sus. Jacob Wolny a ajuns pe locul 20 cu o săritură de 89,5 metri. Maciej Kot a fost chiar în spatele lui, pierzând 0,1 puncte după ce a aterizat la contorul 91.

Cu toate acestea, nu se poate nega că vântul a jucat un anumit rol, deoarece nu numai că a suflat cu diferite forțe, ci și din mai multe direcții, iar unii dintre participanții la concurs au putut spune că au avut ghinion.

READ  CFR 1907 Cluj - CF Chindia Târgoviște 1-0 (0-0). Liga Română - runda a treia din prima ligă

Paweł Wąsek a rezistat presiunii din a doua serie și a marcat 92 de metri. Cu toate acestea, Kevin Beckner s-a descurcat mai rău, aterizat cu 50 cm mai aproape. Acest lucru l-a făcut pe polonezul câștigător al competiției din România. Americanul a terminat competiția pe locul trei. Ulrich Volgenant a ajuns pe locul doi.

Kacper Juroszek a coborât din primii zece. Actorul nostru a sărit 91,5 metri, dar i-a dat doar locul 14. Chiar în spatele lui era Jacob Wolny, care a urcat cinci locuri cu încercarea sa de 95 de metri. Maciej Kut a terminat competiția pe locul 19. Tânărul de 33 de ani a aterizat 92 de metri și 50 de centimetri.

Următoarea competiție individuală va avea loc duminică, 22 septembrie, la ora 15.00. Seria de probă va începe cu o oră mai devreme. Raportul text va fi difuzat „în direct” prin portalul WP SportoweFakty.