Caernarfon Town sunt adversarii Legiei în turul doi. Periodice de conferințe

Caernarfon Town sunt adversarii Legiei în turul doi.  Periodice de conferințe

Legia și-a întâlnit adversarul în turul doi al preliminariilor ligii de conferințe. Armata se va confrunta cu Caernarfon Town FC (Țara Galilor), care a câștigat la total (după penalty-uri) Crusaders FC (Irlanda de Nord) în etapa anterioară a turului de calificare al Cupei Europene.

Meciuri din turul doi. Liga conferințelor este programată să aibă loc pe 25 iulie (Varșovia) și 1 august (în deplasare). Datorită deciziilor anterioare ale UEFA, meciul se va disputa la Lazienkowska fără public. Telewizja Polsat a dobândit drepturile exclusive de a afișa și difuza noul format al ligii de conferințe la televizor pentru următoarele trei sezoane.

Caernarfon Town este o echipă din prima ligă din Țara Galilor, care după sezonul regulat a fost pe locul 6 cu 31 de puncte (9 victorii, 4 remize, 9 înfrângeri). După etapa finală, s-a clasat pe locul cinci (41 de puncte, 11 victorii, 8 egaluri, 13 înfrângeri). Rivalele lui Legia și-au asigurat participarea în play-off-ul Conference League cu o victorie în calificări (2-0 în semifinală împotriva Cardiff Metropolitan University FC, 3-1 în finală împotriva Penybont FC). Golgheterul clubului menționat mai sus în sezonul 2023/2024 avea 27 de ani Adam Daviesmarcând 16 goluri.

1. Meciul din primul tur. Liga conferințelor: Caernarvon Town FC – Crusaders FC 2-0 (2-0)
Owen (minutul 4), Clarke (minutul 37)

Cartonașe galbene: Owen, Thomas, Z. Clarke – O'Rourke, Lowry, R. Clarke, Stewart, Offord

Caernarvon: McMullan – Owen, Sears, Mooney, Jones (11' C. Williams) – Mendes, Gossett – Hill (71' Downie), Thomas (80' C. Williams), Lloyd – Z. Clark (80' FW).

Cruciații: Tovey – Larmour, Ware, Blaney, Barr – Lowry, R. Clarke (71' Vance), Kennedy (71' Thelan) – Offord (46' Leckie), Stewart (46' Nixon), O'Rourke

READ  zgură. MMPPK. O luptă acerbă între candidați. Frecați câștigătorului un set complet de puncte [RELACJA]

2. Meciul primului tur al EL. Liga conferințelor: CRUSADERS FC – CAERNARFON TOWN FC 3:1pd. la. 7:8
Kennedy (47 minute), Larmour (49 minute), Lowry (72 minute) – Mendes (24 minute)

Penalități: Kennedy 1-0, Gossett 1-1, Forsythe 2-1, Mendes 2-2, Larmour 3-2, Owen 3-3, Boyd 4-3, Z Clarke 4-4, Thilan 5-4, Vu 5:5 , O'Rourke 6:5, McMullan 6:6, Lowry 7:6, Downey 7:7, Parr 7:7 (neutilizat „unsprezece”), Williams 7:7 (neutilizat „unsprezece”), Owens 7: 7 ( nu este folosit ca „unsprezece”), Ioan 7:8

Cartonașe galbene: Larmour, Forsyth, Ware, Boyd

Cruciații: Tovey – Offord (78' Boyd), Lowry, R. Clarke (69' Tylan), Barr, Larmour-Ware, Leckie (78' Owens), Blaney (35' Forsyth), O'Rourke – Nixon (46' Kennedy).

Caernarvon: McMullan – Owen, John, Sears, Mooney (102' Downie) – Mendes, Gossett – Lloyd (102' Evans), Thomas (102' Williams), Hill (55' Vaughn) – Z Clarke

Sezonul trecut, echipa de la Varșovia a câștigat a 14-a medalie de bronz a Campionatului Polonez din istorie, devenind ultima reprezentantă a Poloniei – după Jagiellonia Białystok, Oleszk Wrocław și Wisła Kraków – în calificările Cupei Europene. Legia va fi cap de serie în toate tururile de calificare ale Ligii Conferințelor.