Campion de rezervă. Derby-ul de la Madrid este neconcludent

Celebrul meci „Madrilino derby”, dintre Real Madrid și Atletico Madrid, s-a încheiat la egalitate 1-1. Meciul a avut loc în optimile Ligii Spaniole.

Înainte de meci, jucătorii „Rojiblancos”, echipa gazdă, ocupau locul trei în clasamentul ligii cu 15 puncte, în timp ce echipa „Rojiblancos” a obținut două puncte suplimentare și s-a clasat pe locul al doilea. În cele trei confruntări anterioare dintre aceste echipe din prima divizie, Real Madrid nu a câștigat nici măcar o dată.

În prima repriză a meciului, ambele echipe au avut o ocazie foarte bună, dar șuturile lui Julian Alvarez, apoi lui Federico Valverde, au fost blocate de anumite intervenții ale portarilor. În afară de aceste ocazii, jocul pe ambele părți ale terenului s-a bazat pe trecerea mingii în liniște și așteptarea unui gol în formația adversă.

Vezi și: Campionii polonezi obțin o victorie valoroasă în deplasare

Prima repriză s-a încheiat la egalitate fără goluri. A arătat importanța meciului și faptul că niciuna dintre echipe nu a vrut să facă greșeli. În ciuda lipsei de goluri, această parte a meciului i-a aparținut Realului, deoarece a avut mai multă posesie și a făcut mișcări mai eficiente, care s-au încheiat cu șuturi mai des decât adversarii.

În al doilea 45 de minute, echipa regală a încercat să preia conducerea cu un gol. Într-adevăr, în minutul 63, Vinicius Junior i-a pasat mingea nemarcatului Eder Militao, iar acesta a tras o jumătate de minge pe lângă portarul advers pentru prima dată în acest sezon. Câteva minute mai târziu, meciul a fost oprit din cauza unor incidente grave în fața porții lui Thibaut Courtois. Fanii lui Atletico au început să-i arunce cu lucruri în portarul Realului, ceea ce reprezenta o amenințare pentru sănătatea sa.

READ  Va cădea Wisła Kraków fără să treacă la Ekstraklasa? Poziția regelui este clară. „Răspunsul este clar”

După o pauză care a durat aproximativ 20 de minute, jucătorii au revenit pe teren pentru a termina meciul. Gazdele au profitat mai bine de pauză și au reușit să egaleze în timpul opririi. Eroul a fost Angel Correa, care a pus mingea în plasă într-una din ultimele mișcări. În final, jucătorul de la Atletico Marcos Llorente a primit cartonaș roșu după ce s-a amestecat cu Fran Garcia.

Atletico Madrid – Real Madrid 1:1 (0:0)

Obiective: Angel Correa 90+4 – Eder Militao 63