Campionatul European 2024: România – Olanda 0:3

Olanda a învins România cu 3-0 la München și a devenit al șaptelea sferturi de finală la Campionatul European de fotbal din Germania. „Portocalul”, care a fost concurentul Poloniei în faza grupelor, a fost nevoit să reziste în primele 20 de minute de presiune a jucătorilor antrenorului Eduard Iordanescu, dar după golul lui Cody Jacobo, aceștia au preluat controlul meciului.

* România – Olanda 0:3 (0:1).

Goluri: 0:1 Cody Jacobo (20), 0:2 Donielle Malen (83), 0:3 Donielle Malen (90+3).

Cartonaș galben – România: Marius Marin, Nicolae Stanciu. Olanda: Denzel Dumfries, Donnell Malen.

Arbitru: Felix Zwier (Germania). Spectatori 65.012.

Romania: Florin Neita – Andrej Ratiu, Radu Dragosin, Andrej Burca, Vasiliy Mogos (38. Bogdan Rakovitan) – Denis Mann, Nicolae Stanciu (88. Darius Olaru), Marius Marin (72. Alexandru Cicaldau), Razvan Marin, Ianis Hagi ( 72. Denis Alibek) – Denis Dragos (72. Valentin Mihaela).

Olanda: Bart Verbruggen – Denzel Dumfries, Stefan De Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake (69. Micky van de Ven) – Gerdy Schouten (69. Joey Firman), Xavi Simons, Tijani Reynders – Steven Bergwijn (46. Donyiel Malen) . , Memphis Depay (90+2. Daley Blind), Cody Jacobo (84. Wout Wegurst).

Românii au început meciul cu pasiune și hotărâre și, deși acest lucru nu a dus la multe mișcări în fața porții lui Bart Verbruggen, a dus la închiderea Olandei în propria jumătate. Cea mai mare amenințare a venit de la Dennis Mann după un șut puternic de la distanță mare, după care mingea a zburat puțin peste transversală.

Olandezii au reușit rar să intre în suprafața de pedeapsă adversă, dar în minutul 20, una dintre aceste acțiuni rare a dus la rezultate: Xavi Simons i-a pasat lui Jacopo pe aripa stângă, iar atacantul lui Liverpool a tras un șut puternic direct în bară, pe care portarul Florin Neita nu l-a putut transforma.

READ  Îl ștergeți pe Gonzalo Feiu, un jucător cheie în Legia Varșovia?! „Nu se potrivește în acest joc”.

Acesta este al treilea gol al lui Jacobo în turneul în curs. Este unul dintre cei patru marcatori. Dintre acest grup, doar germanul Jamal Musiala își poate îmbunătăți realizările. Georgia lui George Mikautadze și Slovacia lui Ivan Schranz au fost deja eliminate.

Din momentul în care Jackpo, în vârstă de 25 de ani, a marcat, jocul s-a schimbat complet. Timp de mai bine de 20 de minute, România nu s-a apropiat nici măcar de Verbruggen cu mingea, iar datorită apărării eroice a pierdut doar cu un gol până la finalul primei reprize. Chiar înainte de pauză, ea a reușit să scoată primul șut în poartă – Denis Dragoș a încercat de la distanță, dar a lovit portarul olandez.

După pauză, timp de câteva minute, românii au început să arate puțin mai bine, dar jucătorii lui Ronald Koeman au fost și mai periculoși – dar iroseau în permanență ocazii bune, trăgând de obicei pe lângă bară. Un alt jucător de la Liverpool, Virgil van Dijk, a lovit lemnul în minutul 58 – cu o lovitură de cap după o centrare dintr-o lovitură de colț.

Câteva momente mai târziu, Jacopo a făcut o mare mișcare, alergând mingea aproape tot terenul și lovind un șut puternic, pe care Neita a reușit să-l execute. Câteva clipe mai târziu, Jacobo a sărbătorit golul, dar după analiza VAR, golul a fost anulat pentru ofsaid.

Jacobo nu a marcat al doilea gol al serii, dar a oferit un asist pentru golul lui Donyell Malen (83). Atacantul Borussia Dortmund, aparut pe teren dupa pauza, a marcat al doilea gol in prelungiri, incheind un contraatac dupa ce aproape toata echipa Romaniei s-a repezit in fata in cautarea macar a unui gol de onoare.

READ  6:4 Și mare bucurie. Victoria uluitoare a lui Lynette. Polonezul va juca cu senzația de la Australian Open

În sferturile de finală, Olanda va înfrunta câștigătoarea meciului începând de la ora 21:00 – Austria sau Turcia. „Portocalul” a jucat deja împotriva primului concurent din grupă și a pierdut în mod neașteptat cu 2: 3 (PAP).