Ce joc de la Stephen Curry! Americanii sunt campionii olimpici la baschet

Pentru al cincilea an la rând și a șaptesprezecea oară în istorie, naționala SUA a câștigat campionatul de baschet la Jocurile Olimpice. În finala de la Paris, americanii au învins Franța cu scorul de 98:87. Stephen Curry a avut un joc grozav, deoarece a marcat trei puncte de trei puncte de patru ori în ultimele trei minute de joc, pentru a egala scorul pentru gazde.

Nu se poate nega: LeBron James și compania au meritat acest succes. În timpul Jocurilor de la Paris, ei nu au pierdut niciun joc și, de fapt, s-au lovit de zid o singură dată – când erau la 11 puncte în spatele sârbilor care se îndreptau spre al patrulea sfert al meciului lor de semifinale. Dar au reușit să compenseze acest avantaj și au jucat astăzi pentru aur. Franța a prezentat și ea condiții foarte grele pentru americani, dar o singură echipă l-a avut pe Stephen Curry. După cum am menționat: Tânărul de 35 de ani a fost extrem de clinic la finalul meciului decisiv al turneului.

Cu toate acestea, jucătorul Golden State Warriors, cu 24 de puncte, nu a fost cel mai bun marcator al meciului. Victor Wimbanyama a mai marcat două puncte, dorind clar să-l bată pe favorit. După ultima sirena, lacrimile i-au apărut pe față. El a fost creditat de Kevin Durant, printre alții.

Interesant este că în finala turneului de baschet de la Tokyo, francezii au fost, de asemenea, vicecampioni olimpici. Au pierdut și în fața Statelor Unite. Cine va lua medalia de bronz de la Paris? Serbia, care se ocupă astăzi de Germania.

READ  PKO BP Ekstraklasa: Jasmine Boric este un jucător nou în Zagłębie Lubin

Cu toate acestea, nu există nicio îndoială că Jocurile Olimpice din 2024 vor fi amintite în mare măsură pentru „ultimul dans” interpretat de trei legende în culorile SUA: Curry, Durant și LeBron.

SUA – Franța 98:87