Ce meci pentru Legia! Au jucat de parcă ar fi fost motivați de fotbalul instant

Cuvintele strigate de un voleibal polonez în setul al patrulea din semifinala olimpică împotriva Statelor Unite ar putea deveni o icoană în sportul nostru. „Dă-i nenorocitului de băut, dă-i dracu!” – Un mesaj foarte simplu și direct către inima competiției sportive, foarte universal și care depășește sportul, și foarte larg și adecvat situației! Fornal, într-un moment dificil, și-a motivat și încurajat colegii. Au revenit pe teren și au câștigat, deși păruseră complet distruși cu doar câteva clipe înainte. Au stârnit țipete de la cei care se uită de obicei la televizor în tăcere. Ei au scris o poveste care ar fi greu de crezut dacă un regizor îndrăzneț ar imortaliza-o pe film. Nu există scenarii stupide, incredibile sau prea dramatice în sport. Nu există personaje exagerate sau răsturnări minore ale intrigii. De aceea victoria polonezilor este atât de impresionantă.

Urmăriți videoclipul Pictor: Feio este un antrenor specific și exigent

Din acest motiv va fi folosit de mai multe ori în comparații diferite. Va deveni un punct de referință ani de zile. Un argument pentru cei care spun că trebuie să crezi până la capăt. Un meci simbolic, precum finala de la Istanbul din 2005, în care Liverpool a pierdut cu 0-3 în fața Milanului, dar în cele din urmă a câștigat la penalty-uri. Privind la Legia Varșovia a doua zi după istoricul meci de volei polonez, vin în minte federațiile. Mize complet diferite, statut diferit și, prin urmare, sentimente diferite, dar cursul celor două meciuri a fost similar. Era și despre revenirea bruscă și compensarea pierderilor.

READ  Chiar și Fiji este înaintea Poloniei. Iată clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice de la Paris

Legia Varșovia învinge Broendby! Rezultat grozav înaintea revanșei

Nici Legiunea nu era într-o formă bună. De asemenea, pierdea 1:2 și părea că se îndrepta spre pierderea 1:3, dar brusc a sărit în vârf și a câștigat 3:2. De asemenea, avea în fața ei un adversar treptat și i-a luat mult timp să găsească o modalitate de a rezista. Au pierdut și un jucător important care a avut o mare influență asupra tacticii alese – Jurgen Silhaka a fost o surpriză pregătită pentru acest meci de Goncalo Villeu, dar după un sfert de oră a suferit o accidentare și a fost înlocuit. Ea a câștigat și datorită înlocuitorilor. Mulți oameni au fost surprinși de prezența lui Grzegorz Lomacz în lotul olimpic, care a ajutat să joace rolul americanilor într-un moment crucial, care s-a deplasat în Turcia pentru a semna un contract cu Konyaspor, și a fost supus analizelor medicale, dar în cursa. sfârşitul nu a atins nivelul cerut. Trebuia să-i fie dor de Varșovia și să se întoarcă în Polonia. În jumătate de oră împotriva lui Broendby a reușit să creeze două goluri.

Mai devreme, însă, timp de o oră, Lygia fusese fundalul lui Broendby. Danezii au fost cei care au jucat mingea mai liber, au avut controlul absolut al jocului, au reprezentat o amenințare în careu la fiecare câteva minute și au avut nevoie doar de o finalizare mai bună pentru a le refuza legionarilor orice speranță de a prelua conducerea în primul joc. Jucătorii de la Feio au strâns din dinți, s-au luptat și au acoperit poarta cu trupul, dar în aspectele tipice din fotbal au rămas clar în urmă. Problema a fost să faci mai multe pase precise la rând și să câștigi dueluri cu adversarii. Au fost foarte norocoși, deoarece au răspuns în minutul 24 cu un contraatac bun pe care Thomas Beckhardt l-a încheiat eficient.

READ  Zbigniew Boniek se înșeală în privința Premier League. Liga poloneză își învinge rivalii europeni, Pekka Nona

Până la finalul primei reprize scorul a fost 2-1 în favoarea lui Brondby, care a atacat cu mai mult elan. Mai întâi – în minutul 19 – Philipp Bundgaard a închis un atac cu mai multe pase cu un șut plat și i-a trimis și o pasă minunată lui Matthias Qvistgaarden la sfârșitul primei reprize. Repriza secundă a început mai bine și pentru jucătorii din Brondby. Deși erau puține semne, Ligia s-a trezit o oră mai târziu. Am început să contraatac periculos. Și-a îmbunătățit presiunea. Ea primea adesea mingea aproape de mijlocul terenului. Intrarea lui Kramer și Paweł Wszołek a ajutat. Golurile au fost marcate de Lokunihas și Ryoya Morishita, dar ceea ce a fost mai plăcut decât finalizarea a fost executarea ambelor acțiuni de marcare. Săritul asupra adversarului și exploatarea greșelii dinaintea golului au făcut scorul 2-2, pe lângă o pasă excelentă a lui Miguel Alvarella care a deschis o oportunitate de a înscrie al treilea gol.

Legia a făcut tot posibilul să iasă din acest meci. După o performanță foarte neuniformă, plină de erori în apărare și probleme în joc, a revenit în Polonia cu un rezultat foarte bun. Dacă jucați în mod similar în ultima jumătate de oră în manșa secundă, ar trebui să avansați în următoarea rundă de calificare a Ligii Conferințelor Europene. Dacă își repetă prestația în primele 60 de minute, ar putea avea probleme. Cert este – ca și în cazul jucătorilor de volei polonezi – că cel mai important meci urmează să vină.