Corupție în meciul România-Olanda

În optimile de finală, naționala Olandei a învins fără îndoială România cu 3-0. Cody Kakpo a marcat în minutul 20. Olandezii punctează I-urile în a doua repriză. În minutul 83, Donyal Malan, care a fost pe teren după pauză, a marcat mai multe goluri. În prelungiri, același jucător a fost din nou pe foaia de scor.

Olanda a devenit subiectul de discuție al orașului cu o victorie cu 3-0. Oamenii lui Ronald Koeman au lansat un contraatac rapid, iar Malone a primit mingea aproape de linia de mijloc. Jucătorul lui Borussia Dortmund s-a îndreptat spre poartă, a intrat aproape de suprafața de pedeapsă și a tras un șut în colțul scurt care l-a învins pe Florin Nida.

Emisiunile de televiziune au arătat două ghete albe aruncate din tribune în suprafața de pedeapsă în timp ce olandezii se apropiau de poarta rivalilor. Unul dintre ei a căzut chiar lângă poartă românească și a absorbit clar atenția portarului.

Urmărește videoclipul: Belgienii nu joacă cea mai bună formație? „Cred că aceasta a fost cea mai mare greșeală a lui Domenico Tedesco”

Nita și-a lovit cizma chiar în afara zonei de poartă, chiar înainte ca Malena să șuteze. Această lipsă de concentrare poate să fi avut un impact major asupra poziționării portarului român în momentul atacului pe borussian. Situația descrisă este clar vizibilă în videoclipul de mai jos.

Desigur, nu se poate spune că acest lucru a influențat progresul olandezilor. Până în minutul 93 erau deja cu 2-0 în sus și controlau complet meciul. Românii au reușit să ducă o luptă egală cu rivalii abia în primele etape ale turneului. După golul lui Kakpo, avantajul echipei lui Ronald Koeman a fost incontestabil.

READ  România. Śnieżyce. Copaci căzuți, oameni fără curent și condiții grele la munte

În sferturile de finală ale Euro 2024, Olanda va înfrunta Turcia, care a învins pe neașteptate Austria cu 2-1 marți seară. Turneul va avea loc sâmbătă (06/07) pe Stadionul Olimpic din Berlin. Începe la ora 9:00.