Emoții neașteptate în meciul dintre Pogoń Szczecin și Puszcza Niepołomice

Vineri seara, PKO Ekstraklasa a propus un meci între Pogoń Szczecin și Puszcza Niepołomice. Gazdele sunt singurele din lotul de elită care nu au scăzut până acum niciun punct acasă. Puszcza, în schimb, a fost dezastruos în meciurile în deplasare. În asemenea împrejurări, jucătorii lui Robert Kolindowicz erau favoriți, dar ligii poloneze îi place să facă feste în astfel de momente. Și de data aceasta s-a auzit un bâzâit uriaș în aer.

În minutul 14 părea că Boujon va înscrie pentru prima dată. Și una uimitoare la asta. Kamil Groski a aruncat mingea de la marginea suprafeței de pedeapsă, iar Efthymis Koulouris a marcat din penalty. Grecul a fost aproape de a trece mingea pe lângă Kewin Kumar, care a urmărit situația îngrozit.

A trebuit să așteptăm până în minutul 36 până când Efthymis Koulouris a marcat pentru a face 1-0 în favoarea lui Pogoń. Avantajul subtil, dar permanent al gazdelor, a fost confirmat de o lovitură a celui mai eficient jucător al lui Port. Grecul și-a terminat șutul, care a fost blocat de fundaș. Fundașii lui Tomasz Tułacz au fost prea departe, iar Kewin Komar s-a limitat la statistici.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

Prima repriză s-a încheiat fără un atac incitant al lui Puscza, care nu a putut să-l amenințe pe Valentin Cojocaru. Acest lucru s-a schimbat după ce am schimbat partea.

În minutul 49, Boujon s-a înfiorat pentru a lua conducerea pentru prima dată pentru că centrarea sa dintr-o lovitură de colț a trecut dincolo de gulerul portarului. Acolo era și un fundaș și, din pură coincidență, s-a îndreptat către un loc sigur. Pentru Port, a fost un avertisment că nu era încă timpul să sărbătorim victoria.

READ  Arkadiusz Milik locuiește în Marsilia

Modificările făcute de Tomasz Tułacz în pauză au ajutat clar oaspeții, deoarece după introducerea lui Jin-hyun Lee și Mateusz Radecki, aceștia au început să amenințe din ce în ce mai mult poarta lui Pogoń. În minutul 60, mingea s-a apropiat din nou de linia porții și a sărit în bară, dar din fericire pentru Pogo egalarea nu a fost realizată.

Norocul lui Pogoń s-a terminat în minutul 71 și golul a fost marcat de Michalis Kossidis, făcând 1-1. Al doilea gol grecesc a fost marcat la Szczecin după o centrare de pe aripa stângă a lui Daoud Abramovici. Gazdele au cerut fluierul pentru un fault al lui Michalis Kossidis, dar nici Jaroslav Przybyl de pe teren, nici arbitrii din fața ecranelor nu l-au văzut.

Mai era ceva timp pentru Pogoń pentru a se salva de greșeală, iar golul decisiv a fost marcat pentru a face scorul 2-1 în minutul 83 după o lovitură de cap de Linus Wahlqvist. Apărarea lui Puszcza s-a prăbușit și suedezul a recăpătat conducerea după centrarea lui Fredrik Ulvestad. Goana a fost grea, pentru că a fost grea, dar de data aceasta ea își asigurase deja victoria.

Pogoń Szczecin – Puszcza Niepołomice 2:1 (1:0)
1:0 – Efthymis Koulouris 36'
1:1 – Michalis Kossidis 71'
2:1 – Linus Wallqvist 83'

Compozitii:

Căutare: Valentin Cojocaru: Linus Wallqvist, Benedikt Zec, Leonardo Borges, Leonardo Kotris (84' Wojciech Lisowski) – Joao Gamboa (68' Rafal Kurzawa) – Vahan Peczacjan (56' Alexander Gorgon), Kasper Lukasiak (68' Adrian Przeburek), Frederik Ulvstad . Kamil Grosicki (84' Olaf Korczakowski) – Efthymis Koulouris

Sălbatic: Kewin Komar – Artur Kraciun, Dawid Simonovic, Roman Jakuba, Dawid Abramovich – Jakub Serafin, Michal Walski (46' Mateusz Radecki) – Mateusz Stepien (84' Jakov Blazic), Wojciech Haida (46' Jin Hyun Lee), Mateusz Cholewicz (46 ''). 84' Artur Semashko – Michalis Kossidis

READ  Jucătorii polonezi de volei au câștigat cu succes Campionatele Europene și Campionatele Europene din mai!

Cartonașe galbene: Gamboa, Korczakowski (Pogon), Jakuba, Semashko (Boszczykza)

Judecători: Jaroslav Przybyl (Kločbork)

Spectatori: 17454