Euro 2024. Fericiți tuturor. România și Slovacia continuă să joace

Euro 2024. Fericiți tuturor.  România și Slovacia continuă să joace

În Germania, romanii au făcut o mare surpriză. După Euro-urile din Olanda și Belgia, ei se află în faza eliminatorie a unui turneu major pentru prima dată din 2000. În secolul 21, au apărut de două ori la Euro, fiind eliminate de fiecare dată în primul tur.

Nu numai că și-au executat planul minim, dar au crezut și în jocul lor. Toate meciurile lor de la Euro de până acum au fost o bucurie de urmărit. Au jucat elegant, ofensiv și tehnic. Ucraina a marcat trei goluri împotriva Belgiei, dar a pierdut cu 0-2 și s-a chinuit să-și revină până la final. Împotriva Slovaciei au primit inițial un gol, dar au egalat rapid. Nu au încetinit până nu s-a terminat meciul.

Slovacia a fost nedreptățită. Pedeapsă controversată pentru România

Slovacia, poate chiar mai mult decât România, a fost nevoită să piardă. Percepțiile despre ei s-au schimbat dramatic când au învins Belgia la începutul turneului. Au fost în frunte împotriva Ucrainei (în final au pierdut 1:2), iar împotriva României s-au luptat pentru un rezultat pozitiv încă din primele minute.

\n Czytaj u \u017ar\u00f3d\u0142a\n \n \n \n \n

\n \n\n\n\n\n \n\n\n \n \"\"\n \n \n \n \n \n „}]„>

Fostul jucător al Legiei Varșovia Odnrij Duda a luat conducerea în minutul 24. A egalat după un penalty controversat al lui Rawsan Marin. Un alt jucător cu istorie în Ekstraklasa poloneză, Lukasz Haraslin, cândva jucător de la Lechia Gdansk, revine atacând pe aripa slovacă. Apărarea a fost comandată cu brio de Milan Skriniar de la PSG. Din punct de vedere fotbalistic, slovacii arătau puțin mai rău, dar au rezistat rezultatul cu un joc ambițios.

Pentru a treia oară în istoria lor, slovacii au ajuns în optimile de finală ale unui turneu major. La Cupa Mondială din 2010 și la Euro 2016, ei nu au ajuns în sferturile de finală. Acum le va fi greu pentru că cel mai probabil vor înfrunta Spania sau Anglia.