Euro 2024. Olanda în sferturile de finală. Romania nu are nicio sansa

Euro 2024. Olanda în sferturile de finală.  Romania nu are nicio sansa
Olanda a jucat cu averi mixte în Grupa D. Oranjei au câștigat cu 2:1 împotriva Poloniei, au remizat 0:0 cu Franța și au pierdut 2:3 cu Austria. Drept urmare, oamenii antrenorului Ronald Koeman au avansat în rundele eliminatorii doar de pe locul trei în grupă.

Totuși, în mod ironic, nu s-au putut plânge de structura Euro 2024, în optimile de finală, au înfruntat România, în Grupa E (a câștigat cu 3-0 împotriva Ucrainei, a pierdut cu 0-2 împotriva Belgiei și a remizat. FIFA clasat Slovacia Clasată cu 1-1 la 40 de minute, echipa antrenorului Eduard Iardănescu cu siguranță nu i-a plăcut împotriva Olandei.

Olanda domină

Ambele echipe au încercat să atace cu jocul deschis la începutul meciului de la Munchen. Românii au jucat agresiv, ceea ce i-a surprins oarecum pe rivalii lor.

Cu toate acestea, odată cu trecerea timpului, olandezii au dominat competiția. Oranjei au luat inițiativa și au creat ocazii mai periculoase decât rivalii lor. Avantajul a fost sigilat de un gol în minutul 20. Cody Kakpo l-a învins apoi pe Vasile Mokos cu o fetă rapidă și apoi pe Florin Nida cu un șut puternic.

Imagine

Cody Cacpo a marcat un gol în meciul Olanda-România de la Euro 2024

După ce au preluat conducerea, olandezii au continuat să domine. Au avut, printre altele: 10 lovituri de colț. Românii s-au apărat, uneori cu disperare. Datorită jocului excelent al olandezilor, în general nu au putut să iasă din propria jumătate.

Mai multe șanse de a marca

Imaginea jocului nu s-a schimbat în repriza secundă. Olanda ar fi trebuit să preia conducerea cu 2-0 în minutul 55, dar, cumva, mingea nu a intrat în plasă. Virgil van Dijk a fost aproape de a marca și a lovit bara cu capul.

După un contraatac rapid, Kakpo a șutat și el periculos, dar portarul era în gardă. Câteva clipe mai târziu, același jucător a marcat, dar arbitrul a anulat golul. În următoarele minute, Debe și Joey Weermann au ratat cu centimetri. Golul olandezilor încă atârna în aer.

Întârzierea nu este pierdută. În cele din urmă, Donyal Malone a marcat de la mică distanță în minutul 83 dintr-o pasă superbă a lui Kakpo. În timpul prelungirilor, Malone a punctat însuși i-urile. Olanda a câștigat cu 3-0 și a arătat că poate fi o amenințare pentru toată lumea în acest meci.

În sferturile de finală, Orange va juca împotriva primei perechi Austria-Turcia. Acest meci la ora 21:00

Olanda – România 3:0 (1:0)

Ţintă: Kakpo (20), Malan (83, 90+3)