Euro 2024. Olanda – România video. Vise spulberate, se va repeta ceea ce s-a întâmplat în 1988?

Euro 2024. Olanda – România video.  Vise spulberate, se va repeta ceea ce s-a întâmplat în 1988?

Am urmărit îndeaproape Olanda în faza grupelor Euro 2024 de la început, la urma urmei, primul lor adversar a fost Polonia. Olandezii au câștigat meritat împotriva echipei lui Michel Proppers, deși au marcat golul victoriei cu puțin timp înainte de finalul meciului. Așa a fost cazul victoriilor Portocaliilor din Grupa D a Euro 2024, pentru că mai târziu a avut loc un egal fără gol cu ​​Franța, iar apoi o înfrângere șoc cu 2-3 în fața Austriei.

Euro 2024. Controlul Țărilor de Jos pe fundalul unei Românii neajutorate

Istoria performanțelor Olandei la Campionatul European conține capitole în care naționala Olandei a evoluat admirabil în grupă, dar faza eliminatorie s-a încheiat cu o dezamăgire totală. De exemplu, la Euro 2008, olandezii i-au învins în grupa pe campionii mondiali din Italia (3:0) și pe vicecampionii mondiali din Franța (4:1), dar și pe români. Cu toate acestea, în runda următoare, ei au fost eliminati în mod neașteptat de Rusia. Tot la turneul continental precedent, Euro 2020, olandezii au câștigat toate cele trei meciuri din grupă (cu Ucraina, Austria și Macedonia de Nord), dar au fost complet dezamăgiți în optimile de finală (0:2 împotriva Cehiei).

O etapă a grupelor mai slabă la Euro 2024 și o intrare puternică în faza eliminatorie ar putea fi un motiv pentru fanii olandezi să fie optimiști. În confruntarea cu românii, echipa lui Ronald Koeman a dominat cu siguranță terenul, iar cele trei goluri marcate (de Cody Jacobo în minutul 20 și două de înlocuitorul Donyiel Malen la final) s-ar putea să nu reflecte pe deplin diferența de cultura de joc a echipei. Ambele echipe.

La München, unde Olanda a câștigat finala UEFA Euro 1988 în fața Uniunii Sovietice, echipa Orange și-a arătat încă o dată puterea. Trio-ul format din Depay, Jacpoux și Malen se confruntă în continuare cu trei obstacole pentru a câștiga Campionatele Europene.

Euro 2024. Cine va juca Olanda în sferturile de finală? Programul sferurilor de finală

În 1/8 de finală, Olanda va juca împotriva câștigătorului meciului Austria-Turcia, iar iată deja cunoscutul set de perechi de 1/4 de finală pentru Euro 2024:

READ  Există vreo surpriză? Michał Probierz a anunțat lotul polonez pentru meciul cu Moldova