Euro 2024: Portugalia, Turcia, Belgia, România, Georgia, Cehia

Georgia vs.  Republica Cehă, Foto: Getty Images/Dean Mouhtaropoulos

Georgia – Republica Cehă

În meciul din turul doi din Grupa 6 a Euro 2024, Georgia a egalat cu Cehia cu 1-1, un rezultat istoric pentru echipa condusă de Willy Sagnol.

Ambele echipe aveau nevoie de puncte pentru a rămâne în meci pentru a se califica în faza eliminatorie. Georgia a pierdut primul meci cu Turcia cu 1-3, în timp ce Cehia a pierdut cu Portugalia cu 1-2, pierzând cu un gol decisiv în minutul 90.

Cehii au avut avantaj la început, dar portarul Georgiei, Giorgi Mamardashvili, a blocat efectiv șutul. Georgia a luat conducerea chiar înainte de pauză, datorită unei lovituri de pedeapsă a lui George Mikautadze. În repriza secundă, cehii au egalat datorită lui Patrik Schick. Ambele echipe au avut șansa de a câștiga, dar meciul s-a încheiat la egalitate fără scor. Acum ambele echipe au câte un punct, iar promovarea lor ulterioară se va decide în turul final, unde Georgia va juca împotriva Portugaliei și Cehia împotriva Turciei.

Portugalia vs.  Turcia, Foto: Getty Images/Etsu Hara

Portugalia – Turcia

Portugalia a devenit a treia echipă calificată în optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2024, desfășurat în Germania. În meciul de sâmbătă de la Dortmund, campionii Europei din 2016 au învins Turcia cu 3-0 pentru a-și asigura primul loc în Grupa F.

Deși Portugalia nu a dominat statisticile așa cum a făcut-o în meciul cu Cehia (2:1), jocul său mai deschis, impus de presiunea înaltă a turcilor, s-a dovedit a fi eficient. Bernardo Silva a marcat primul gol în minutul 22. Câteva clipe mai târziu, fundașul turc Samet Akaydin a marcat un autogol. Bruno Fernandes a marcat în minutul 56.

În timpul meciului, au fost acordate cartonașe galbene: Rafael Leao, care va rata următorul meci împotriva Georgiei, și Joao Palinha din Portugalia, pe lângă Abdulkarim Bardaksi, Samet Akydin și Zeki Celik din Turcia. Meciul a fost oprit de patru ori din cauza fanilor care au luat cu asalt terenul.

READ  Efectele imediate ale schimbărilor în cadru. L-am descoperit noi înșine

Portugalia conduce grupa cu șase puncte, Türkiye are trei puncte, iar Georgia și Cehia au câte un punct. În turul final, Cehia va înfrunta Turcia, iar Portugalia va înfrunta Georgia.

Belgia vs.  România, Foto: Getty Images/Justin Setterfield

Belgia – România

Belgia a învins România cu 2-0 în meciul din turul doi din faza grupelor Euro 2024, iar fiecare echipă din Grupa E are acum trei puncte. Belgienii, după o înfrângere neașteptată a Slovaciei cu scorul de 0-1, aveau nevoie de această victorie. România învinsese anterior Ucraina cu 3-0.

Meciul de la Köln, care a fost arbitrat de arbitrul polonez Simon Marciniak, a început cu un gol rapid marcat de Youri Tielemans în secunda 73 Acesta este al treilea cel mai rapid gol marcat din istoria Campionatului European. Kevin De Bruyne a făcut 2-0 în minutul 80.

Vineri, Ucraina a învins Slovacia cu 2-1, dând puncte tuturor celor trei echipe. Meciurile de miercuri vor determina dacă se vor califica în faza eliminatorie: Belgia va înfrunta Ucraina, iar România va înfrunta Slovacia.