Euro 2024: Toți cei din Grupa E au obținut patru puncte, iar România, Belgia și Slovacia s-au calificat.

Înainte de runda finală, fiecare dintre cele patru echipe ar putea spera să câștige competiția. Condiția era victoria. Belgienii au avut mai mult din joc de la început. În minutul șapte, Romelu Lukaku a primit o pasă perfectă în interiorul suprafeței de pedeapsă. Belgianul a tras un șut murdar și mingea a intrat în mâinile portarului ucrainean Anatoly Trubin. Belgienii au avut avantaj, dar nu au putut să-l folosească. Foarte des mingea a căzut asupra portarului ucrainean sau a ratat poarta. Prima repriză s-a încheiat fără goluri.

După schimbarea echipelor, jucătorii lui Serhiy Rebrov au avut un avantaj mai mare, dar în ciuda mai multor ocazii, nu au reușit să înscrie un gol care să-i fi dus în faza eliminatorie. Dintre acest duo, doar belgienii au câștigat o remiză fără goluri.

Ucraina – Belgia 0:0

Ucraina: Trubin – Timchik, Zabarny, Swatuk (81 Yarmolenko), Matvienko, Mikulenko (58 Zinchenko), Shabarenko (71 Wanat), Prajko (71 Stepanenko), Sudakov, Mikhailichenko, Garemchuk (71 Malinovsky), Dovbek.

Belgia: Castiles – Vertonghen, Weiss, Theat, Castagne, De Bruyne, Onana, Tielemans (62 Mangala), Doku (77 Bakayoko), Lukaku (90 Obinda), Trossard (62 Carrasco).

Cartonașe galbene: Artem Dubek – Woot Face.

a conduce: Anthony Taylor (Anglia). Spectatori: 54000.

Egalizarea este importantă pentru promovare

După o jumătate de oră de joc, slovacii s-au bucurat să preia conducerea cu 1-0. Pe foaia de gol a fost Ondrej Duda. Juvraj Kuka a finalizat șutul de la distanță cu o centrare precisă în careu. Duda a sărit în sus și a dat echipei sale în avantaj cu o lovitură de cap.

În ciuda faptului că a pierdut golul, România nu și-a pierdut încrederea în obținerea unui rezultat pozitiv. Ianis Hagi a fost faultat în minutul 38. Se pare că încălcarea a avut loc în fața liniei de pedeapsă. După cum s-a dovedit după verificarea tehnologiei VAR, eroarea a fost în interiorul zonei „16”. Prin urmare, a fost acordată o lovitură de pedeapsă și Răzvan Marin a transformat-o (1:1). Scorul a rămas neschimbat până la finalul primei reprize.

READ  LKE. Legia Varșovia noroc cu VAR. Etapa eliminatorie se apropie

În a doua repriză, meciul a devenit foarte interesant. Din când în când, slovacii și românii construiau mișcări care ar trebui să se încheie cu mai multe goluri marcate. La datorie au fost doi portari: Martin Dubravka la nationala Slovaciei si Florin Neeta la nationala Romaniei. Ambele echipe au avut de-a face și cu ploile torenţiale pe stadionul din Frankfurt. La final, echipele au împărțit punctele și vor juca în 1/8 de finală.

Slovacia – România 1:1 (1:1)

Obiective: Duda (24) – Marin (37)

Slovacia: Dubravka – Pekaric (90 + 2 Peru), Vavro, Skriniar, Hanko, Kuka, Lobotka, Duda (90 + 2 Jember), Schranz (78 Durres), Strelic (70 Poznik), Haraslin (70 Suslov).

România: Neeta – Ratio, Dragosin, Borka, Banco, Hagi (66 M), R Marin (86 ROS), M Marin, Stanciu, Koeman (58 Sorescu), Dragos (66 Puskas).

Cartonașe galbene: Andre Burca, Nicosur Banco (ambele Romania).

a conduce: Daniel Seibert (Germania).