Euro U18: România smulge victoria

Naționala Poloniei U18 a pierdut în fața României 22:23 în Campionatul European U18 de la Podgorica, Muntenegru.

Prima repriză a început foarte bine pentru albi și roșii, care au creat situații dificile rivalilor din primele minute. Echipa noastră și-a creat avantajul din primele minute, inclusiv: datorită golurilor lui Paweł Lewczyk. Avantajul multi-goal a durat pe toată durata primei reprize a jocului, pe care polonezii l-au câștigat cu 13:9.

În a doua jumătate a meciului, alb-roșii au controlat scorul, dar pe măsură ce se apropia minutul 40, rivalii au început să se impună, iar oamenii lui Mariusz Jurasik au luat conducerea cu un gol. Următoarele minute de joc au permis ca avantajul să crească ușor, dar adversarii au compensat din nou cu succes pierderea. Ultimele minute au aparținut însă României, care a dus mai întâi la egalitate la 22:22, apoi au câștigat o lovitură de pedeapsă în ultima secundă a jocului, iar Codrin Tuscalu a luat-o și a dat victoria echipei sale.

Polonia – România 22:23 (13:9)

Polonia: Galeta, Jagrzewski – Lewczyk 6, Krzysztowski 4, Sojnacki 2, Sepulski 4, Florkiewicz, Witczak 1, Sondage, Galata, Skierka 2, Stawicki 2, Zenowski, Ladoczynski, 1, Pieszkowski.

READ  România vrea să cumpere rachete pentru Patriots Ei atribuie acest lucru crizei de securitate din regiune