Finala Ligii Campionilor astăzi: Borussia Dortmund – Real Madrid online. Acoperire live și scor live 01/06

Finala Ligii Campionilor astăzi: Borussia Dortmund – Real Madrid online.  Acoperire live și scor live 01/06

Real Madrid va apărea în finala Cupei Europei, Liga Campionilor din 1992, pentru a 18-a oară, după ce a câștigat 14 meciuri anterioare și este deținătorul recordului absolut la acest capitol pe Bătrânul Continent.

VEZI ȘI: Lenny Kravitz va evolua înaintea finalei Ligii Campionilor. A fost instruit chiar de Mick Jagger!

Borussia nu poate egala această serie de succese. Va ajunge pentru a treia oară în finala prestigioasei competiții, singura sa victorie fiind în 1997. Cu toate acestea, în 2013, cu Robert Lewandowski, Jakub Blaszczykowski și Lukas Piszczek, echipa a pierdut la Wembley cu Bayern Munchen cu 1:2.

Marele avantaj al experienței în favoarea lui Real Madrid este și la compararea antrenorilor. Îl va înfrunta pe Edin Terzic, în vârstă de 41 de ani, din Dortmund, o legendă în teren, și cu fostul fotbalist de top, Carlo Ancelotti.

Italianul în vârstă de 65 de ani va conduce echipa pentru a șasea oară în finala Ligii Campionilor. I-a plăcut să câștige de patru ori – de două ori cu Milan (2003 și 2007) și Real Madrid (2014 și 2022). A pierdut memorabilul meci de la Istanbul abia în 2005 cu Liverpool, când Milan conducea deja cu 3-0 în prima repriză, dar în final, după loviturile de departajare, salvate cu brio de Jerzy Dudek, jucătorii „Roșii” au câștigat.

Real Madrid a avut un drum teoretic mai dificil până la Wembley. În sferturile de finală și semifinale, a avut de-a face cu campionii în curs, Manchester City, și, respectiv, Bayern Munchen.

Borussia a fost mai bun decât Atletico Madrid în sferturile de finală, iar în semifinale a eliminat Paris Saint-Germain în stil impresionant, câștigând de două ori cu 1-0.

READ  Au eșuat mai mult. Îi facem responsabili pe jucătorii Lech Poznań

Performanța lui Real Madrid a fost mult mai bună în ligile interne. „Royal” a câștigat campionatul Ligii Spaniole și a răsturnat Barcelona, ​​​​în timp ce jucătorii BVP s-au clasat doar pe locul cinci în Liga Germană.

Cel de-al treilea portar al Borussia este Marcel Lotka. Jucătorul, care a evoluat la naționala Poloniei de juniori, nu a jucat încă la prima echipă pentru BVB.

Arbitrul principal pentru finală va fi slovenul Slavko Vincic, care este considerat unul dintre cei mai buni arbitri din Europa.

Finala Ligii Campionilor: Borussia Dortmund – Real Madrid. Acoperire live și scor live

Acoperire live și rezultatele meciului Borussia Dortmund și Real Madrid pe Polsatsport.pl. Începând cu ora 21:00.