Fotbal flash: Marea întoarcere a curajoșilor, împușcăturile din Gliwice și progresul valoros al femeilor poloneze

Vineri seara nu vor fi scoruri mari, deoarece echipele din primele ligi sunt rezervate pentru mai târziu în weekend, dar vom vedea echipe din cele mai puternice cinci ligi din Europa în acțiune! Acest lucru ne va face timpul mai plăcut în timp ce așteptăm El Clásico sâmbătă!

Vineri 25 octombrie

22:24 Puszcza Niepołomice a căutat o supărare la Szczecin, dar Pogoń a reuşit să pună capăt acestor ambiţii. Deși a fost multă luptă în acest meci, scorul de 2:1 a întărit seria pentru ambele echipe. Puscza pierde cel de-al cincilea meci la rand si ramane pe ultimul loc, in timp ce Portosi castiga cel de-al noua meci ca gazda si nu pierde distanta pana la varf. Un rezumat text al meciului poate fi găsit aici, iar statisticile pentru victoria 2:1 sunt disponibile și în secțiunea de rezultate.

Formație și rezultate pentru meciul Pogoń – PuszczaFlashScores

20:51 1. FC Nürnberg, condusă de Miroslav Klose, a susținut astăzi un „antrenament fantastic de tir”. Echipa de la Nürnberg a tras 20 de lovituri, dintre care opt (!) au lovit poarta adversarilor. În total, fanii de pe Stadionul Max Morlock au văzut 11 goluri în victoria gazdelor cu 8-3.

Rezultat uimitor al meciului 1. FC Nürnberg - Jahn Regensburg
Rezultat uimitor al meciului 1. FC Nürnberg – Jahn RegensburgFlashScores

20:38 Vești grozave din România, deși albii și roșii nu au avut ghinion. Nationala feminina s-a impus pe Stadionul National de Rugby Bucuresti cu 2-1 in fata Romaniei in primul tur al preliminariilor la Campionatul European. Echipa noastră pierdea la un gol în minutul 18, iar România ar fi fost cu 2-0 în avantaj dacă gazdele ar fi folosit o lovitură de pedeapsă în minutul 55. În final, golurile lui Natalia Padilla Bidas și Ewa Pajor s-au soldat cu victoria. Revanșă la Polsat Plus Arena din Gdańsk pe 29 octombrie la ora 18:00!

READ  Polonia - România. Primul meci al Campionatului European de Rugby – Kronika24.pl

20:28 Două cartonașe galbene rapide au însemnat că Antoine Makombo a deschis ușa unui gol pentru Cagliari în primul meci de ligă de vineri, iar Udinese – antrenat de Kosta Rungaic – a acceptat invitația, Lorenzo Luca și Keenan Davis marcând într-o victorie cu 2-0. Statisticile sunt prezentate mai jos:

Statistica meciului Udinese - Cagliari
Statistica meciului Udinese – CagliariOpta prin statistici de performanță

20:18 Chrobry Głogów impresionează prin design și joc până la sfârșit. Până în minutul 97 pierdeau cu 1:2, dar au reușit să câștige întregul premiu! Două goluri la finalul prelungirilor au fost marcate de Paul Tupaj și Albert Zarroni. Statisticile pentru victoria cu 3:2 împotriva lui Kotvica Kolobrzeg sunt afișate aici.

20:15 În doar cincisprezece minute, sirena va suna la Szczecin, unde Pogo nu a pierdut încă un meci în acest sezon. De fapt, încă nu au pierdut niciun punct acasă. Cum va face față Puszcza Niepołomice acestor circumstanțe? Mai jos este programul meciului, a cărui acoperire începe la 20:30!

Formarea echipei pentru meciul Pogoń – Puszcza
Formarea echipei pentru meciul Pogoń – PuszczaFlashScores

19:59 Dacă toate meciurile din runda a treisprezecea a PKO BP Ekstraklasa ar arăta așa, ne-am bucura de un weekend plin de emoții. Piast și Lechia au marcat până la șase goluri și au creat ocazii pentru mai multe. Ambii antrenori vor avea la ce să se gândească când vor analiza acest meci. Pentru un rezumat al extragerii 3:3, faceți clic aici.

18:39 Înainte de a cunoaște rezultatele meciurilor de vineri, putem să luăm un moment pentru a examina emoțiile de sâmbătă și duminică. Pep Guardiola a spus că habar nu are când Kevin De Bruyne va reveni la acțiune. Belgianul a lipsit de câteva săptămâni și cu siguranță nu va juca în runda a noua a meciului din Premier League împotriva lui Southampton. Arne Sloat l-a exclus pe Diogo Jota din meciul cu Arsenal. Portughezul s-a accidentat weekendul trecut în meciul cu Chelsea și va rata confruntarea cu Gunners.

READ  Rafa Majka suferă foarte mult: „mă doare respirația”. Ce s-a întâmplat?

17:52 În curând vom începe weekendul fotbalistic și se va întâmpla pe stadioanele poloneze. Mai exact la Gliwice, unde localul Piast va juca împotriva Lechia Gdańsk, care va încerca să iasă din zona retrogradării. Mai jos este formarea echipei pentru acest meci: