Nu a fost nicio surpriză. Olanda s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European din 2024

Românii au fost primii care au creat o bună ocazie de gol. Dennis Mann a șutat de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar mingea a zburat peste bară. Cinci minute mai târziu, olandezii au răspuns și au făcut-o în cel mai bun mod posibil. Cody Jacobo a primit o pasă către aripa stângă. Jucătorul lui Liverpool și-a arătat mișcarea sa distinctivă. A scăpat mingea cu piciorul drept și a tras un șut precis la stâlpul apropiat. Mingea a fluturat în plasă.

Vezi și: Unde să urmărești Euro Cast Cafe?

„Portocalul” ar fi putut mări scorul la 2-0 în minutul 28 al meciului. Stefan de Vrij a reușit mingea cu capul, dar portarul naționalei Olandei a ratat ușor. Jucătorii antrenorului Koeman și-au păstrat avantajul vizual pe teren. Xavi Simons a fost aproape de a marca înainte de finalul primei reprize. Tânărul de 21 de ani a avut destul spațiu în suprafața de pedeapsă, dar a așteptat prea mult să tragă, torpilând jocul. Până la urmă, olandezii au intrat în vestiar cu un avans de un gol.

După ce și-a schimbat partea, echipa Benelux și-a continuat activitatea ofensivă. Au amenințat în repetate rânduri poarta lui Florian Neiță, dar de fiecare dată au fost ineficiente. În cele din urmă, mingea a lovit plasa în minutul 63 al meciului. Jacobo a marcat golul, dar analiza VAR a arătat că tânărul de 25 de ani era în ofsaid.

În cele din urmă, atacurile olandeze au dat rezultate. În minutul 83, Jacobo a făcut o pătrundere minunată din stânga. Pasa lui a fost folosită de Donyell Malen care l-a învins pe Neeta de la distanță scurtă. Echipa Orange a avut nevoie de multe ocazii pentru a marca golul secund, dar până la urmă și-a atins obiectivul.

READ  Drama Zverev la finala Roland Garros. A părăsit curtea într-un scaun cu rotile. Încă în tenisul final

Cel de-al doilea gol a pus capăt cu siguranță viselor românilor de a obține un rezultat pozitiv. Malen a înmânat i-pointerul în prelungiri. Atacantul Borussia Dormond a încheiat contraatacul cu o lovitură puternică la sol. Olandezii au câștigat cu 3-0 și au trecut cumva în sferturile de finală. Adversarii lor vor fi determinați de confruntarea de seară în care turcii vor juca împotriva austriecilor.

România – Olanda 0:3 (0:1)

Obiective: Jacopo 20, Malin 83, 90+3

Cartonaș galben – România: Marius Marin, Nicolae Stanciu. Olanda: Denzel Dumfries.

Judecători: Felix Zwier (Germania). Spectatori 65.012.

România: Florin Neita – Andrej Ratio, Radu Dragocin, Andrej Burka, Vasiliy Mojos (38. Bogdan Rakovitan) – Denis Mann, Nikolai Stanciu (88. Darius Olaru), Marius Marin (72. Alexandru Cicaldau), Razvan Marin, Ianis Hagi (72. Denis Alibek) – Denis Dragos (72. Valentin Mihaila).

Olanda: Bart Verbruggen – Denzel Dumfries, Stefan De Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake (69. Micky van de Ven) – Gerdy Schouten (69. Joey Fairman), Xavi Simons, Tijani Reynders – Steven Bergwijn (46. Donyiel Malen), Memphis Depay (90+2. Daley Blind), Cody Jacobo (84. Wout Wegurst).