Probleme neașteptate pentru Real Madrid

Real Madrid s-a împiedicat de două ori la începutul sezonului, atrăgând meciuri în deplasare și trebuind să ajungă din urmă cu Barcelona. Cu toate acestea, Royals câștigă avânt. În runda a șaptea, ei l-au găzduit pe Deportivo Alaves pe Santiago Bernabéu. Oaspeții au intrat bine în competiție, dar în timpul zborului către Madrid, abia la final, complet neașteptat, au intrat în panică familia regală.

Gazdele au fost în avantaj din primul minut. În secunda 54, Vinicius Junior a intrat în suprafața de pedeapsă din stânga și a jucat în fața lui Dani Carvajal. Un șut puternic de la opt metri a căzut în poartă.

Vizitatorii nu se așteptau la un astfel de start și nu prea au avut de oferit ofensiv. Echipa regală a dominat cursul jocului. În minutul 22, Kylian Mbappé a apărut pentru prima dată în meci și a șutat în poartă într-o poziție unu-la-unu. Francezul a fost în ofsaid și golul a fost anulat.

Nu au existat îndoieli cu cinci minute înainte de pauză. Jude Bellingham ia făcut o pasă verticală lui Mbappe, care l-a învins pe fundaș și a lovit o minge de neapărat.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: fotografii unice. Așa au sărbătorit colegii mei aniversarea lui Lewandowski

În repriza secundă, imaginea meciului nu s-a schimbat. Pentru o clipă, oaspeții au încercat să atace sus gazdele și au fost imediat pedepsiți pentru astfel de încercări. În minutul 48, Rodrigo Goes a lansat cu mingea, a driblat ușor pe lângă fundaș și a șutat spre stâlpul îndepărtat de la marginea suprafeței de poartă. Antonio Severa nu putea face mare lucru în această situație.

READ  Cele mai bune din sezonul 2023. Cele mai bune cinci motociclete pe care le-am testat anul acesta [felieton, zestawienie]

Al treilea gol al echipei lui Carlo Ancelotti i-a făcut pe oaspeți să viseze doar la finalul meciului. Real Madrid a început să economisească energie, motiv pentru care a fost plictisitor pe teren.

Localnicii ar fi putut mări scorul. În minutul 73, șutul lui Endrick a lovit bara transversală și mingea a revenit. Câteva minute mai târziu, pe cealaltă parte a terenului, șutul lui Abdel Rebach a lovit bara.

Se părea că Real Madrid avea totul sub control. Între timp, în minutul 85, oaspeții au marcat un gol. Carlos Benavidez a tras o lovitură uimitoare de la distanță. Au trecut zeci de secunde și Deportivo s-a conectat cu golul. Benavidez a jucat în spatele fundașilor, iar Quique Garcia l-a învins pe Thibaut Courtois într-un unu-la-unu.

Campioana Spaniei a luat avans cu un gol într-o finală tensionată și a redus pierderea cu Barcelona la un punct. Robert Lewandowski și coechipierii săi își vor juca meciul din etapa a șaptea din Liga Spaniei miercuri.

Real Madrid – Deportivo Alaves 3-2 (2-0)
1:0 – Lucas Vazquez 1' 2:0 – Kylian Mbappe 40' 3:0 – Rodrigo Goes 48' 3:1 – Carlos Benavidez 85' 3:2 – Kiki Garcia 86'

Compozitii:

Real Madrid: Thibaut Courtois: Lucas Vazquez, Eder Militao (80' Jesus Vallejo), Antonio Rudiger, Ferland Mendy – Federico Valverde (68' Abdel Ribach), Aurelien Chouamini, Jude Bellingham, Rodrigo Goes (Andrek 68'), Vinicius Junior (90' Fran ). Garcia) – Kylian Mbappe (80’ Arda Guler).

Deportivo Alaves: Antonio Civera – Manu Sanchez (71' Adrian Pica), Santiago Moreno, Moussa Diarra, Abdelkebir Abkar (46' John Joridi) – Hugo Novoa, Carlos Benavidez, Antonio Blanco (60' Ander Guevara), Tomas Konecny ​​​​- Luca Romero ( 60''). Abdel Ribach), Asir Villalibre (71' Quique Garcia).

READ  Finala Wimbledon: Carlos Alcaraz vs Novak Djokovic. Acoperire live și scor

Cartonașe galbene: Valverde, Vinicius, Indrik, Modric (Real).

Judecători: Alejandro Muniz Ruiz.