Recordul lui Haaland și mare controversă! Scene incredibile din Premier League engleză au lovit fotbalul

În ultimii ani, Manchester City a concurat pentru Campionatul Angliei în primul rând cu Liverpool de la Jurgen Klopp. Dar acest lucru s-a schimbat în ultimele două sezoane, iar principalul adversar al „Cetățenilor” a devenit Arsenal, condus de Mikel Arteta. Totuși, efectul a fost același – ultimele patru sezoane au fost campionate câștigate de echipa lui Pep Guardiola.

Urmăriți videoclipul Robert Lewandowski și Sebastian Milla revin în acțiune! Ce priveliște

Emoții uriașe au lovit Premier League

Programul a determinat ca primul meci dintre Manchester City și Arsenal să fie programat pentru turul a cincea din Premier League engleză. Acest meci a început într-un mod de vis pentru Manchester City. Deja în minutul al nouălea, Savinho i-a eschivat cu strălucire de apărătorii lui Arsenal, a intrat înăuntru, i-a trimis o minge în adâncime lui Erling Haaland și a marcat pentru a face scorul 1-0! Acesta este al 100-lea gol al atacantului norvegian în 105 meciuri cu Manchester City. Procedând astfel, a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo, care a marcat și 100 de goluri în 105 meciuri pentru Real Madrid.

Dar acesta a fost sfârșitul veștilor bune pentru Manchester City în prima repriză. În minutul 21, Rodri ar fi putut suferi o accidentare foarte gravă la genunchi. Spaniolul a ieşit şchiopătând de pe teren şi a fost înlocuit de Mateo Kovacic. Este greu de spus dacă mijlocașul spaniol va avea o pauză mai lungă din joc, dar părea foarte serios.

Literal, un minut mai târziu, Arsenal a lansat un contraatac rapid, în care Gabriel Martinelli i-a pasat mingea lui Riccardo Calafiore în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar acesta a marcat un gol frumos, făcând scorul 1-1! Pep Guardiola a fost deosebit de supărat că a primit acest gol și a lovit scaunul de pe bancă.

READ  FC Academica Clinceni - FC U Craiova 1948 SA 1-2 (0-2). Liga Română - Runda a patra din prima ligă

În timpul opririi primei reprize, Arsenal a marcat un gol pentru a face scorul 2-1. După ce? Desigur, o lovitură de colț. Bukayo Saka a trimis o centrare perfectă dintr-o lovitură de colț, iar Gabriel a marcat golul. Se pare că va fi un final perfect al primei reprize a meciului pentru oaspeții de la Emirates Stadium. Nimic mai departe de adevăr! În ultimele secunde de la oprire, Leandro Trossard l-a lovit puternic cu umărul în spatele lui Bernardo Silva și a primit al doilea cartonaș galben și astfel cartonașul roșu! S-ar putea întreba dacă Michael Oliver a luat o decizie prea dură, dar comportamentul jucătorului de la Arsenal a fost extrem de prost sfătuit.

În a doua jumătate a meciului, a fost ușor de prezis imaginea meciului – Manchester City apăsa, iar Arsenal făcea totul pentru a supraviețui. David Raya s-a apărat cu brio și și-a ținut echipa în față. În minutul 74, Jacob Kuyor a intrat pe teren în locul lui Calafiore.

Manchester City nu s-a predat și a atacat, iar recompensa a venit în timpul opririi din a doua jumătate a meciului. Lovitură de la colț, atac defensiv excelent de la Jacob Kuyor, dar cu John Stones în revenire, Gunners au fost neputincioși. Greva s-a încheiat cu o împărțire de puncte.

Premier League, Manchester City – Arsenal 2:2

• Goluri: 9' Haaland, 90+8' Stones – 22' Calafiore, 45+1' Gabriel

După acest meci, Manchester City a devenit noul lider al Premier League engleză cu 13 puncte. Liverpool este pe locul doi (12 puncte), iar pe locul trei se află Aston Villa (tot 12, dar un rezultat mai rău decât Liverpool). Arsenal ocupă locul patru cu 11 puncte.

READ  zgură. Au mers la Ostrow cu sufletul pe umeri. Antrenorul a explicat de ce Kołodziej a renunțat la alergat