„Remiză câștig”. Slovacia și România se califică în finala Euro 2024

„Remiză câștig”.  Slovacia și România se califică în finala Euro 2024

Rezultatele meciurilor anterioare din Grupa Cinci au fost că înainte de runda finală a acestei etape, cele patru echipe au obținut câte 3 puncte. Slovacii, care s-au calificat pentru a treia oară consecutiv la Cupa Europeană a Națiunilor din acest an, au început turneul cu o victorie palpitantă cu 1-0 în fața Belgiei, dar au pierdut în turul doi în fața Ucrainei cu 1-2. Și România a început turneul cu o victorie de trei puncte (o victorie cu 3-0 în fața Ucrainei), dar apoi a pierdut cu 0-2 în fața belgienii furiosi. Deși egalitatea din acest meci a permis ambelor echipe să avanseze, atât slovacii, cât și românii au fost de acord că nu vor fi „pregătiri”, doar o luptă pentru setul complet.

Vezi și: Fotbalistii polonezi s-au întors deja în țară! Primire călduroasă la aeroport

Vecinii noștri din sud au început mai bine acest meci și au luat conducerea în minutul 24 După o centrare lungă a lui David Hanko din stânga terenului, Petr Pekarek a reușit să controleze mingea pe banda, i-a pasat-o lui Juraj Kuka. i-a pasat prima minge direct lui Ondrej Duda, care a marcat cu capul de la Qaim. Al șaselea metru, făcând scorul 1-0.

La mai puțin de un sfert de oră, românii au egalat scorul. David Hanko i-a comis un fault lui Ianis Hagi, iar deși arbitrul i-a acordat inițial o lovitură liberă pentru încălcarea considerând că aceasta s-a produs în afara suprafeței de pedeapsă, după ce a trecut în revistă videoclipul a schimbat decizia în '11' iar Razvan Marin a transformat-o cu o lovitură de cap. . Lovitură puternică, încrezătoare.

READ  O atingere pe Josip Juranovic. Posibil transfer. Fotbal "Business in Progress"

În a doua repriză, în care ploaia abundentă a îngreunat desfășurarea unor acțiuni coezive pentru o perioadă lungă de timp, niciuna dintre echipe nu a reușit să încline balanța victoriei în favoarea lor, astfel că meciul s-a încheiat cu împărțirea punctelor, dându-le celor două echipe avans la locul doi. 1/8 de finală a Campionatului din Orientul Mijlociu din 2024.