România 0-3 Olanda: Oamenii lui Ronald Koeman se pregătesc pentru sferturile de finală împotriva Austriei sau Turciei, în timp ce Donyell Malen a marcat două goluri pentru a completa golul lui Cody Jacobo în prima repriză.

În ajunul acestei ciocniri. Cody Steele El a spus că Olanda tratează confruntarea cu România drept începutul unui „nou turneu”.

A fost o performanță – cea mai bună parte a turneului – care a susținut aceste comentarii, în special din partea lui Jacobo însuși, care a marcat un gol și a asistat la o performanță absolut dominantă pentru olandezi.

Nu au mai ajuns în sferturile de finală ale Campionatului European din 2008, dar după ce au evoluat ca una dintre cele mai bune patru echipe pe locul trei, Jakpo a fost cel care i-a motivat să înfrunte Austria sau Turcia în sferturile de finală sâmbătă seara. .

pentru presiune negativă Ronald KoemanPoate cel mai important, performanța a fost plăcută ochiului și ar ușura presiunea din partea presei olandeze, care nu a cruțat niciun efort de la înfrângerea cu Austria în urmă cu o săptămână.

Koeman a recunoscut că unele aspecte ale acelei performanțe au fost „de rușine” și a intrat în meci știind că înfrângerea în fața echipei României, clasată pe locul 47 în lume, va însemna încheierea misiunii sale de antrenor al naționalei.

Olanda și-a rezervat locul în sferturile de finală ale Campionatului European 2024 după ce a învins România

Donyiel Malen (stânga jos) sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol pentru olandez

Cody Jacobo face o treabă grozavă menținând mingea în joc și apoi îi pasează lui Malen care înscrie

Atacantul Borussia Dortmund a tras apoi mingea lateral în spatele fileului românesc

Malen a marcat un alt gol în timpul opririi pentru a le oferi olandezilor al treilea gol al serii

Malen a contraatacat și l-a trimis pe Neeta în direcția greșită cu un șut puternic

Scopul a obținut victoria pentru Olanda și eliminarea entuziastă a României din Campionatul European al Națiunilor 2024

Jucătorii lui Ronald Koeman sărbătoresc finalul meciului de la München alături de suporteri

Potriviți faptele și evaluările

România: (4-1-4-1) Nita 6; Factor 5copil 7blând 5Mogos 5 (Raquitan 38, 5); M. Marin 5 (Cicaldaw 72, 5); om 5R. Marin 5Stancio 6 (Ollaro 88), Haga 5 (Trebuie să 72, 5); copil 5 (Michael 72)

READ  Legenda fotbalului ucrainean va fi pedepsită. Al-Ittihad vrea să-l scoată pe fotbalist din istorie

Rezerva nefolosita: Moldova (GK), Tarnovan (GK); Ros, Nedelsero, Puskas, Sorescu, Perligia, Sot

Obiective: şir

Rezervari: Marin (67), Stancio (81)

antrenor: Edward Iordanescu 5

Olanda: (4-2-3-1) Revoluție 7; Dumfries 8gratuit 7Van Dyck 7urmatorul 7 (De la Finn 69, 6); Scotten 6 (Fierman 69, 6), Regenere 7; Vin de munte 5 (Malin 45, 7), Simons 8oţel 9 (Weghorst 84); Depay 7 (Orb 92)

Rezerva nefolosita: Bigelow (Frate), Flecken (Frate); Gertruida, De Ligt, Wijnaldum, Frimpong, Probbe, Maatsen, Zirkzee, Gravenberg

Obiective: Jacobo (20), Malen (83, 90+3)

Rezervari: Dumfries (78), Malin (90+4)

antrenor: Ronald Koeman 7

Judecător: Felix Zwier (Germania) 6

Introducere: Stadionul de fotbal din München (München)

repetiţie: 65012

În 1988, echipa olandeză, care includea și Koeman, a câștigat Campionatul European – singurul lor trofeu până în prezent – ​​la doar șase mile de Allianz Arena din Stadionul Olimpic acum abandonat.

Prin urmare, nu este surprinzător faptul că mii de fani olandezi care au venit în capitala bavarezei au făcut călătoria pe jos și au luat parte la marșul fanilor, care a devenit unul dintre obiectivele și sunetele acestui turneu.

Koeman și-a îndemnat jucătorii să-și amintească spiritul echipei din 1988, iar oamenii săi se vor îndrepta la Berlin cu mai mult entuziasm, hotărâți să facă istorie.

Față de înfrângerea cu Austria, el a făcut trei schimbări – Denzel Dumfries, Steven Bergwijn și Xavi Simons.

A fost deja o vară memorabilă pentru România lui Eduard Iordanescu, dar până la urmă se dovedește că au mers prea departe.

A făcut două schimbări, introducând pe partea dreaptă un jucător cu minunatul nume Dennis Mann, permițând fiului lui Georgi Hagi, Ianis, să înceapă pe partea stângă.

Domnul Hadji I a prezis înaintea turneului că România va fi în primele patru, iar Tricoloria a izbucnit din blocuri alimentată de o mare de galben.

În spatele porții olandeze, suporterii români au ridicat un banner pe care scria „Dam Totul Pana La Final”, care înseamnă „Voi da totul până în finală”, și așa au făcut, dar contrar mersului meciului, olandezii au luat În minutul 20, Simons l-a găsit pe Jacobo pe Stânga, iar omul de la Liverpool a alergat cu piciorul drept înainte de a șutat pe lângă Florin Neita.

READ  Clubul Sportiv Universitatea Craiova - Fotbal Club CFR 1907 Cluj 3-2 (1-1). Liga - Etapa a 4-a

Portarul român ar fi trebuit să se descurce mai bine, dar asta nu i-a diminuat în niciun fel impactul, Gakpo a marcat al treilea gol al turneului, egalându-i pe George Mikautadze, Jamal Musiala și Ivan Schranz drept cei mai buni marcatori ai turneului.

Olandezii au jucat lin și au distribuit mingea cu încredere, până când o intervenție defensivă a lui Radu Dragosina l-a împiedicat pe Memphis Depay să treacă mingea după ce Dumfries a căzut în spatele apărării românești.

Jacobo a adus Olanda în avantaj în minutul 20 cu un șut de la 25 de metri

Atacantul lui Liverpool a alergat pe flancul stâng și a tras un șut la stâlpul apropiat

Jacobo a șutat spre stâlpul apropiat, dar mingea a trecut pe lângă românul Neita

Jacobo șutează spre bara apropiată, dar mingea zboară în poarta lui Roman Neta

Marți seara, șutul lui Jacopo a trecut prin mănușile lui Florin Neeta la stâlpul apropiat

Jacopo sărbătorește alături de coechipierii săi olandezi după ce a depășit impasul în prima repriză

Susținem Anglia! MAIL SPORT lansează o campanie pentru cei trei lei

Românul Vasiliy Mogos a suferit o lovitură dureroasă și a fost nevoit să părăsească terenul înainte de finalul primei reprize, Olanda preluând controlul meciului. Ar fi trebuit să marcheze al doilea gol în minutul 43.

Dumfries a preluat din nou conducerea, de data aceasta refuzându-i mingea înlocuitorului Bogdan Rakovitan, dar Simons nu a reușit să profite de ocazie pentru a marca golul de conducere din suprafața de pedeapsă.

Olandezii au dominat România, transformând zece lovituri de colț numai în prima repriză, dar o greșeală rară a lui Virgil van Dijk i-a permis lui Denis Dragoș să înscrie singurul șut pe poartă al României.

La pauză, Steven Bergwijn a fost înlocuit de Donyell Malen, iar același lucru s-a întâmplat din nou. Olandezii au atacat poarta românească, dar nu au reușit să înscrie golul secund.

READ  La Liga. Barcelona a câștigat deja succesul său. Autoritățile ligii vor analiza documentele

Mai întâi Tijani Reynders a mers înainte, dar șutul său a fost blocat, împiedicându-l să marcheze pentru candidații la titlu, apoi Memphis Depay și Malen au irosit două ocazii grozave.

Câteva minute mai târziu, lovitura de cap a lui Van Dijk a lovit bara și Neeta a transformat șutul lui Jacopo și a transformat-o într-un corner.

După ora, Jacobo a crezut că a terminat jocul, dar golul său a fost exclus de VAR pentru ofsaid.

Aici lucrurile au devenit stupide, iar când șutul înlocuitorului Joey Firman din pasa lui Simons a ratat cu centimetri poarta, Koeman nu și-a putut ascunde neîncrederea.

A fost un moment minunat pentru Firman, care a fost înlocuit la doar 35 de minute după înfrângerea în fața Austriei, dar nervii s-au calmat în cele din urmă la opt minute de la final, când Jacquepo ia pasat strălucit mingea lui Malen care a introdus-o în plasa deschisă.

Stând pe linia de margine, Koeman și-a ridicat brațele și a răsuflat ușurat.

Xavi Simons (nr. 7) își încearcă norocul împotriva României, dar șutul său este blocat de fundași

România a supraviețuit atacului olandez, care a lovit mingea în suprafața de pedeapsă, dar nu a fost apărat

România a supraviețuit atacului olandez, care a scăpat mingea în suprafața de pedeapsă, dar nu a fost apărat

Jackpoo crede că a dublat avantajul Olandei introducând mingea în partea de sus a fileului

Totuși, golul lui Jackpo a fost anulat câteva momente mai târziu de VAR și scorul era tot 1-0

Radu Dragosin si Bogdan Rakovitan sar pe minge cu Stefan de Vrij si Nathan Ake

Virgil van Dijk dă mingea cu capul pe lângă bară, iar Țările de Jos îngreunează pătrunderea României

În spatele golului olandez, Armata Orange a început să revină, iar Malen a încheiat meciul cu un contraatac olandez strălucit, ducând scorul la 3:3.

România așteaptă o victorie prin knockout încă de la meciul cu Pasadena din 1994, dar se poate uita înapoi la turneu cu mândrie.