România 0:3 Olanda Rezumatul meciului (02.07.2024)

În meciul final al optimilor de finală a EURO 2024, olandezii au dominat complet România cu o victorie cu 2-0 pentru a se califica în sferturile de finală.

România 0:3 Olanda – Rezumat, informații după meci

Prima acțiune a turneului i-a aparținut Tenismanului României, care i-a speriat pe Oranje cu o performanță solo. Totuși, restul turneului aparține Olandei. În minutul 20, Cody Kakpo a finalizat cu un gol performanța impresionantă a echipei. De acolo, războinicii Koman au atacat din nou și din nou. Stefan de Vrij a incercat sa dea mingea cu capul in prima repriza, dar fara rezultat. Chiar înainte de pauză, Xavi Simons a șutat pe lângă stâlp. Olanda a dominat repriza a doua. Memphis Depay și Virgil van Dijk au avut ocazii bune, dar Cody Kakpo a marcat al doilea gol. Din păcate, arbitrul a arătat offside. Acest lucru nu reduce oaspeții obișnuiți, iar România este practic absentă din acest turneu. Micky van de Ven a făcut o mică greșeală în minutul 73, dar Donal Malone a egalat scorul în minutul 83. În prelungiri, Malone a marcat din nou, făcând scorul 3-0. Olanda în sferturile de finală ale Euro!

România 0:3 Olanda – Rezumatul meciului