România a căzut sub tăvălugul olandez. „Oranje” în sferturile de finală!

România a căzut sub tăvălugul olandez.  „Oranje” în sferturile de finală!

Olandezii au câteva probleme la EURO 2024, inclusiv performanța. Ne-am bucurat din plin de asta. Iar în meciul de astăzi împotriva României, oamenii lui Ronald Koeman au manifestat încă o dată o lipsă extraordinară de capacitate de tragere. Dar nici asta nu i-a împiedicat să distrugă echipa „Tricoloria”. În final, naționala Olandei s-a impus cu 3-0 și s-a calificat în sferturile de finală. Efectul ar fi putut fi mult, mult mai mare.

Romania fara argumente

Prima rundă a fost foarte interesantă având în vedere atitudinea românilor. Jucătorii lui Edward Ierdanescu i-au atacat fără probleme pe olandezi și uneori era foarte cald în jurul suprafeței de pedeapsă „Portocaliu”. Este adevărat că Bart Verbruggen nu a fost nevoit să facă multe intervenții de către atacatorii români, dar în câteva situații fundașii naționalei Olandei chiar au rupt atacurile adversarilor în ultimul moment, cu mare risc. Imediat îmi vine în minte ciocnirea dintre români și belgieni, „Tricolori” punând multe probleme adversarilor favoriți prin atacurile lor dinamice, de atac. Dar astăzi au avut suficient abur doar pentru o frenezie de un sfert de oră.

Echipa lui Ronald Koeman a rezistat furtunii și a dezvăluit rapid defecte importante în jocul defensiv al românilor și a luat inițiativa. Bineînțeles, au încercat să joace din greu și fără compromisuri, nu au cedat în confruntările directe, dar mai departe în junglă, a devenit clar că pur și simplu nu puteau ține pasul cu străluciții jucători „Oranje”. Chiar înainte de pauză, apărarea lor a fost foarte dezorganizată.

Este suficient să spunem că olandezii au avut zece ocazii de a marca din lovituri de colț numai în prima repriză. Românii s-au apărat într-un mod haotic, disperat, de multe ori lovind mingea la întâmplare și de nicăieri, preferând cel puțin o duzină de secunde de odihnă. Problemele lor s-au agravat în minutul 38 de joc când Bogdan Rakov a intrat în locul accidentului Vasile Mokos. Fundașul lui Raków Częstochowa a fost imediat înghesuit de jucătorii olandezi și a fost foarte norocos că greșelile sale ciudate nu au dus la goluri pentru adversari.

Orange a marcat doar un gol în prima jumătate a jocului înainte de a intra cu Rakow. Vestea pozitivă pentru români a fost că în minutul 20 al meciului, eroul incontestabil al atacului olandez de la EURO 2024, Cody Cacpo, a marcat singurul lor gol. Rezultatul de 0-1 a permis echipei conduse de Eduard Iardanescu sa viseze ca soarta turneului ar putea fi inca inversata.

READ  A ales România artileria coreeană? | Securitate 24

Dominație totală de către olandezi

România a avut însă cel puţin vreo duzină de minute de joc bun, ambiţios înainte de pauză, echipa „Oranje” dominând complet cele doua 45 de minute. Dacă Olanda ar fi terminat acest meci cu o victorie, să spunem 6-0, ar fi fost un rezultat pe deplin meritat. Singurul lucru care le lipsește este performanța. Depay, Kakpo, Simmons, Malone și Reinders au avut șanse mai mari. S-au încurcat, în tot felul de moduri aș putea adăuga. Și unul dintre menționați a început să dribleze în loc să lovească prima minge. Al doilea a căutat o lovitură dintr-un unghi ascuțit în loc să atingă un partener într-o poziție mai bună. Un altul a manipulat greșit contraatacul și altul a fost inexact când a lovit din spatele celor șaisprezece jucători. În câteva situații, olandezii au avut pur și simplu ghinion.

Între timp, România nici nu a luptat împotriva „Portocalului”. Nici măcar nu a putut să țină fotbalul vreo duzină de secunde. Ei bine, odată „Tricolori” a avut șansa să lanseze un contraatac periculos, care ar fi putut fi întrerupt din greșeală de arbitru, dar asta a fost tot.

Olandezii i-au zdrobit pur și simplu. În cele din urmă, și-au cimentat dominația cu mai multe goluri. Cu șapte minute înainte de încheierea timpului regulamentar, Donyal Malone, introdus de pe bancă, a marcat un gol și a încheiat senzațional o performanță strălucitoare a neobositului Kakpo. În prelungiri, omul Borussia Dortmund a terminat cu 3-0 în fața românilor, de data aceasta după un raliu foarte bun al său.

***

Așadar, următorii noștri concurenți de grupă pentru EURO 2024 sunt în sferturile de finală ale turneului. Să fim clari – Olanda a fost cu două clase mai bună decât adversarii lor astăzi și 100% merită să treacă în runda următoare. Cu toate acestea, romanii nu trebuie să fie sfiați de atitudinea lor. Au încercat să-și provoace adversarii preferați, dar – pur și simplu – pur și simplu nu au avut argumentele fotbalistice pentru a-i sângera pe olandezi.

READ  Ford E-Transit Courier 2024 a fost dezvăluit O dubă nouă de livrare pentru lucrări urbane