România, Belgia și Slovacia au părăsit Grupa E!

După tragerea la sorți de la Frankfurt, cele două echipe și-au asigurat promovarea din Grupa E – România de pe primul loc și Slovacia de pe locul trei. Deși punctele împărțite între cele două echipe le-au dat un loc în 1/8 de finală, meciul a fost foarte strâns și s-a disputat fără nicio amânare.

Inițial, românii au avut avantaj, iar în minutul 11 ​​Andrej Ratio a fost aproape de a-l învinge pe portarul Martin Dubravka. Dar treisprezece minute mai târziu, slovacii au luat conducerea când, după o centrare precisă a lui Juraj Kuka, fostul jucător de la Legia Varșovia Ondrej Duda a marcat o lovitură de cap uluitoare.

După ce au preluat conducerea, slovacii au urmat exemplul și au creat mai multe situații periculoase, dar românii au marcat golul. În minutul 37, Razvan Marin a egalat din penalty după ce analizele VAR au constatat că David Hanko i-a comis într-adevăr un fault lui Ianis Hagi în interiorul suprafeței de pedeapsă.

În repriza secundă, pe stadionul Frankfurt a căzut ploi abundente, dar nu a diminuat eforturile celor două echipe. În minutul 52, Lukas Haraslin, fost extremă Lechia Gdańsk, a tras o minge periculoasă spre poarta României, iar ca răspuns, Dubravka a blocat șutul lui Denis Dragoș.

Ulterior, slovacii au mai făcut două acțiuni periculoase – Florin Neeta a parat instinctiv șutul lui David Strelic, iar Haraslin a ratat de puțin – dar rezultatul a rămas neschimbat. După fluierul final, jucătorii de la ambele echipe și-au sărbătorit cu bucurie calificarea în faza eliminatorie, deși încă nu se știa împotriva cui vor juca.

Belgia și Ucraina

Belgia a egalat 0-0 cu Ucraina în turul al treilea al fazei grupelor din Campionatul European de fotbal, care a avut loc în Germania. Meciul a avut loc la Stuttgart.

READ  Va cădea Vistula? Kosovsky spune atât de sincer!

Ucraina s-a confruntat cu Belgia pentru prima dată în istorie. În Grupa Cinci, situația de după cele două runde a fost foarte interesantă, patru echipe au obținut câte trei puncte. Ucraina a fost pe cea mai dificilă poziție După ce a pierdut în fața României cu 0:3 și a învins Slovacia cu scorul de 2:4, a ocupat locul patru.

În minutul 20, Roman Garmchuk a decis să sute de la distanță mare, dar Quinn Castles a blocat cu încredere. Kevin De Brioni a încercat apoi să-l surprindă pe portar cu o lovitură liberă, dar a lovit plasa laterală. Apoi Heuerhege Sudakov a primit centrarea, dar șutul său a fost foarte slab.

În minutul 42, Garemchuk l-a înfruntat față în față pe portar, dar în loc să tragă, acesta a decis să îi paseze lui Artem Dubek, care nu a ajuns la minge.

În minutul 58, Jeremy Doku a trimis o centrare periculoasă la metrul cinci, dar mingea nu a ajuns la Romelu Lukaku, care nu a reușit să termine jocul. De Bruyne ia trimis apoi o pasă în adâncime lui Lukaku. Atacantul belgian, păzit de fundași ucraineni, a reușit să tragă pe poartă, ceea ce nu i-a pus probleme lui Trubin.

În minutul 73, Lukaku a executat o dublă acțiune cu Yannick Carrasco, care l-a forțat pe Tropin la o intervenție activă. În replică, Dubek a încheiat atacul ucrainenilor, dar șutul său din apropiere a fost blocat de Wout Weiss. Într-un alt act periculos, atacantul ucrainean a tras în plasa laterală.

Ruslan Malinovsky aproape a marcat conducerea direct dintr-o lovitură de colț în minutul 83, Castells a șutat mingea când a trecut peste linia porții. După un timp, belgienii au lansat un contraatac. De Bruyne i-a pasat mingea lui Johan Bakayoko, care a făcut o greșeală teribilă.

READ  Knockout pentru Politehnika Jassa inaintea meciului cu Astra Ploiesti

În prelungiri, Sudakov a fugit în suprafața de pedeapsă și a șutat în mijlocul porții dintr-o poziție avantajoasă, lucru pe care Casteels a reușit să o îndeplinească.

În al doilea meci din Grupa E, România a egalat cu Slovacia cu 1-1. Toate echipele au marcat patru puncte. România s-a clasat pe primul loc, Belgia pe locul al doilea, Slovacia pe locul trei, iar Ucraina pe locul patru. Trei dintre aceste echipe au avansat în 1/8 de finală.