România – Olanda în 1/8 de finală. Cine a câștigat? Care a fost rezultatul? – Fotbal – Sport și Prost

În penultimul meci al finalei Euro 2024, olandezii s-au confruntat cu România. Echipa Orange a înfruntat Polonia în grupă și ne-a învins cu 2-1 în meciul de deschidere.

Poziția Olandei și a României în faza grupelor

Formația alb-roșie aproape că a realizat surpriza când a avansat cu 1-0. Au egalat în meciul cu Franța, iar în ultimul meci au pierdut în fața austriecilor. Drept urmare, au terminat doar pe locul trei în grupă.

Pe de altă parte, românii s-au clasat pe primul loc în grupa a cincea nebună, unde toți au adunat patru puncte. În cele din urmă, o țintă mai bună și echilibrul cărților i-au învins pe belgieni, slovaci și ucraineni.

Euro 2024: România a început puternic

Toată lumea se aștepta ca românii să se retragă din greu și să aștepte ca olandezii să se miște. Nu a fost însă așa și de la început am văzut jucători foarte entuziaști făcând presiuni chiar și pe portarul adversarului, Verborgen.

Cu toate acestea, olandezii au fost primii care au șutat pe poartă, în special Xavi Simons. Mijlocașul portocaliu a găsit spațiu în afara suprafeței de pedeapsă și a șutat de la distanță. Cu toate acestea, fotbalul a zburat direct în mâna Nitei. În minutul 14, Dennis Mann a făcut o încercare individuală, dar a trimis mingea peste bară.

În minutul 20, olandezii și-au găsit în sfârșit drum în poarta românească și au trecut în avantaj datorită lui Cody Jacobo. Echipa portocalie a dominat prima repriză și și-a creat mai multe ocazii. În ciuda acestui fapt, nu au reușit să-și mărească avantajul. Nu am mai văzut goluri până la finalul primei reprize.

READ  Maja Chualinska luptă pentru finala de calificare la Wimbledon. Meciul continuă

stare de nervozitate

Euro 2024: Olandezii au câștigat

În repriza secundă, imaginea meciului nu s-a schimbat prea mult. Olandezii au preluat controlul, iar românii au căutat ocazii de contraatac. În minutul 58, Virgil van Dijk a sărit sus la mingea trimisă dintr-o lovitură de colț. Fundașul aproape că a mărit scorul. Olandezii și-au marcat golul în minutul 63 Cody Jacobo a fost cel mai bun jucător la corp la corp în interiorul suprafeței de pedeapsă a României, în timp ce a pus mingea în plasă de la o distanță scurtă. Concurenții au protestat, cerând ca arbitrul să fluieră pentru ofsaid. Felix Zwier a așteptat informații de la mașina VAR și în cele din urmă a anulat golul.

În minutul 68, Memphis Depay și-a arătat inteligența. Olandezul a luat lovitura liberă și a trimis mingea pe sub zidul roman. Mingea aproape a intrat în poartă. În final, echipa Orange și-a atins obiectivul și și-a mărit avantajul cu 2-0. Jacpo a mers din greu în acțiune, dribla pe lângă câțiva apărători și pasând mingea lui Malen, care a trimis mingea în poartă. În prelungiri, scorul a fost 3-0 în favoarea lui Malin.