Senzație la Euro 2024! România a învins Ucraina

Gol excepțional, Stancio

Cu toate acestea, jucătorii lui Serhiy Rebro au început mai bine competiția. Galbenii și Albaștrii și-au păstrat posesia mingii și păreau să-și domine adversarul de mai jos.

Odată cu trecerea timpului, jucătorii români au început să devină mai îndrăzneți. Ei nu se apărau doar împotriva atacurilor ucrainene. De asemenea, au încercat să amenințe golul lui Andrey Lunin. Au știut încă de la începutul meciului că pot obține cele trei puncte astăzi. După cum s-a dovedit mai târziu, l-au luat ca pe al lor.

A marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestui turneu în minutul 29 Cine știe chiar dacă golul lui Nicolae Stanciu va fi considerat cel mai frumos gol din întregul turneu. Fotbalistul, care joacă de obicei în Arabia Saudită, a dat dovadă de mare tehnică cu șutul care a adus România în avantaj.

Tânărul de 31 de ani l-a învins pe neputinciosul Lunin cu un voleu din prima minge. Astfel, a scos pânzele de păianjen din rețeaua ucraineană.

Cilindru tricolor

După pauză, jucătorii antrenorului Eduard Iordanescu au continuat să marcheze mai multe goluri. Au profitat de atitudinea indiferentă a Ucrainei, care a fost absolut incapabilă să-și surprindă adversarul.

Răzvan Marin a marcat primul. Mijlocașul naționalei României l-a învins pe Lunin cu un șut foarte puternic și mingea i-a trecut pe sub mână.

READ  AFC Botoșani - Steaua București 0-0. Liga Română - Prima rundă a primei ligi

Deși conform calculelor TVP Sport, șansa de a marca în acest caz a fost de doar 1 la sută, portarul ucrainean nu a reușit să salveze șutul. Fanii tricolorului au început să sărbătorească un alt gol. Acesta nu a fost ultimul cuvânt pentru români.

Câteva minute mai târziu, după o muncă grozavă, Denis Dragoș a mărit avantajul echipei sale. De menționat în această lucrare Dennis Mann, care a fugit în suprafața de pedeapsă și a pasat mingea în poarta goală. Acesta a fost cel de-al doilea pasaj pentru extrema Parmei în acest meci. Anterior, l-a supranumit Stanciu.

Dezamăgirea ucrainenilor

Echipa Rebrowa nu și-a revenit niciodată. Până la urmă, am încercat să dau un gol de onoare, dar apărarea românească a rămas neînvinsă. Acest început de turneu reprezintă o mare dezamăgire pentru ucraineni, care au ajuns în sferturile de finală la Campionatul European în urmă cu trei ani. Poate fi dificil să reproduc acel succes anul acesta.

România – Ucraina 3:0

Goluri: Stanciu (29), R. Marin (53), Dragos (57).

Cartonașe galbene: Marine – Konopla

Formația de start românească: Neeta – Ratio, Dragosin, Borca, Banco – M. Marin – Man, R. Marin, Stanciu, Koeman – Dragoș.

Formația de start a ucrainenilor: Lunin – Konopla, Zabarny, Matvienko, Zinchenko – Stepanenko, Shaparenko – Sihankov, Sudaku, Modric – Dubek.