Sh. Campionatele Europene feminine. România – Polonia. Albii și roșii sunt încă în meciul Euro! Au smuls victoria – Sport

Femeile poloneze erau favorite, dar românii au condus multă vreme. Gazdele au luat conducerea în minutul 18, când Emilia Šimcak, jucând la fundaș central, a comis un fault. Pasa ei de pe teren a fost interceptată de Ioana Palaciano și o secundă mai târziu a marcat.

Albii și roșii au reușit să câștige împotriva României

În minutul 55, românii au avut o mare oportunitate de a înscrie golul secund. Florentina Oular a ratat însă lovitura de pedeapsă. Şutul ei de la unsprezece metri a fost blocat de Kinga Zemek.

Polonezii au creat mai multe ocazii, dar au reușit să egaleze abia în minutul 73, când Natalia Padilla a sărbătorit golul.

Victoria lor a fost decisă de o lovitură de pedeapsă executată cu succes în minutul 89. Am fost greșit când am intrat pe o poziție curată Ewa Bajor. Victima însăși s-a apropiat de „unsprezece”. Maria Vikzai a primit cartonaș roșu pentru fault.

La campionat printr-un playoff

Din aprilie până în iulie, calificările UEFA Euro 2025 au avut loc în cadrul Ligii Națiunilor. Polonezele care concurează în prima divizie au pierdut toate meciurile și au coborât în ​​divizia B În schimb, româncele au câștigat promovarea din divizia C în divizia B.

Calificările sunt în două etape. În turul decisiv, echipa poloneză sau română se va confrunta cu cea mai bună echipă din Austria și Slovenia. Vineri, austriecii s-au impus cu 3-0 în deplasare. Austria a fost unul dintre rivalii Poloniei în lotul din LN. Albii și roșii au pierdut de două ori cu 1:3.

Fotbaliștii polonezi nu au participat niciodată la campionatele europene. Gazda ediției de anul viitor va fi Elveția. Turneul este programat să aibă loc în perioada 2-27 iulie.

READ  Iga Świątek - Sara Sorribes Tormo. Cine este adversarul polonez feminin din turul doi de la Wimbledon?

România – Polonia 1:2 (1:0).

Obiective: Pentru România – Ioan Palaciano (18); Pentru Polonia: Natalia Padilla (73), Ewa Pajor (89, lovitura de pedeapsă).

Cartonaș roșu: Maria Vikzai (88 de ani, România).

Cartonaș galben: România – Teodora Milota; Polonia – Elena Kamczyk.

El domnește: Cheryl Foster (Țara Galilor).

România: Andrea Baralotta – Teodora Milotta, Anna Maria Stanciu, Maria Veczai, Erika Gered – Olga Iordaciosi, Stefania Vatavo, Ioana Portan – Ioana Palaciano (90- Carmen Marco), Cristina Karp (73- Claudia Bistrian), 11. Florentina Olar.

Polonia: Kinga Szymek – Sylwia Matysyk, Emilia Szymczak, Polina Dudek, Viktoria Zenevic – Milena Kokosch (60-Martyna Wienkovska), Adriana Achesinska (60-Tanja Pavolek), Elena Kamchik (81-Claudia Slovenska) – Natalia Claudia (90) ) ). Lenska), Ewa Pajor, Dominika Grabowska.