Slovacia și România și-au făcut partea lor. Un rezultat care mulțumește ambele echipe

Slovacia și România și-au făcut partea lor.  Un rezultat care mulțumește ambele echipe

Slovacii au început puternic meciul și i-au atacat pe românii care erau în urmă în propria jumătate. În minutul 11, românii au transmis un semnal periculos rivalilor, când Dubravka a blocat șutul periculos al lui Ratio. Slovacii au pierdut în această parte a meciului. Românii au devenit mai încrezători și mai precisi în timp

În minutul 22, slovacii au încercat să răspundă și aproape au surprins-o pe Neta cu un șut la mijloc, dar nimeni nu a oprit mingea și mingea a ratat cu centimetri poarta lui Neta. Două minute mai târziu, Pekaric a trimis o centrare minunată în suprafața de pedeapsă. Ondrej Duda nu a fost marcat acolo și a dat mingea cu capul în plasă și a deschis scorul.

Euro 2024: Slovacia și România se califică

Românii au avut din ce în ce mai multe probleme în apărare, iar Slovacia, încurajată de gol, a luat inițiativa în această întâlnire. Insa in minutul 35, jucatorii lui Eduard Iordanescu au lansat un atac care s-a terminat cu o greseala a lui Hanko asupra lui Hagi. Inițial, arbitrul a acordat o lovitură liberă, dar după verificarea VAR, arbitrul și-a schimbat decizia, constatând că jucătorul se afla deja în suprafața de pedeapsă. Marin a transformat lovitura de pedeapsă în gol și l-a învins pe neputinciosul Dubravka cu un șut puternic sub transversală.

După ce s-au schimbat, slovacii au preluat controlul și au încercat să controleze meciul. În minutul 65, Pekarek a fugit de pe aripa stângă și i-a pasat lui Strelkoya, dar șutul său a fost blocat de Neita. După câteva minute, românii au simțit tensiunea adversarului și au încercat să o exploateze. După ce a trecut ceva timp, după ce rezultatul a mulțumit ambele părți, suporterii au urmărit o parte lentă a meciului. În cele din urmă, meciul s-a încheiat la egalitate 1-1, datorită căruia ambele echipe se pot bucura de calificarea la finala Euro 2024.

READ  Va lupta Iga Świątek acolo unde a bătut Agnieszka Radwańska?

Slovacia – România 1:1 (1:1).

Obiective: 1:0 Ondrej Duda (24 de penalty), 1:1 Răzvan Marin (37 de penalty).

Sursa: Radio Zeit