Șoc la München în timpul meciului din Ucraina. Avem prima surpriză pentru Euro 2024

Românii au încercat încă de la început să joace tăios și hotărât. Ucrainenii au jucat cu o mare varietate de posturi, fiind adesea în jumătatea adversă. Românii au citit bine jocul vecinilor noștri estici și nu le-au permis să reprezinte o amenințare serioasă la adresa obiectivului lor.

Românii au jucat constant și nu au apăsat prea sus împotriva ucrainenilor. Acest meci nu a avut un ritm impresionant și suporterii au fost martorii multor atacuri de poziție. Dar totul s-a schimbat în minutul 30 al meciului. Apoi, după o greșeală a lui Andrey Lunin care a trimis o pasă imprecisă, mingea a aterizat în picioarele lui Stanciu, care a adus echipa lui Eduardo Iordanescu în avantaj cu un șut uluitor sub transversală.

Șoc la Euro 2024 și victoria României la München

Din acel moment, situația s-a schimbat la 180 de grade. Ucraina a început să acționeze liber și pasiv, fără să aibă idee cum să joace eficient. Echipa lui Serhiy Rebrov a pierdut meciurile de simplu și a pierdut inițiativa în fața rivalilor, care au început să domine terenul. Ei conduceau cu 1-0 la jumătatea meciului.

După ce au schimbat echipele, românii au mărit pe neașteptate scorul la 2-0 în minutul 53, Marin a primit mingea în fața suprafeței de pedeapsă și cu un șut puternic, fără să primească mingea, l-a învins pe Lunin Al-Mahjoub. După doar patru minute, scorul a fost 3-0. România i-a surprins complet pe ucraineni transformând rapid o lovitură de colț. Mann s-a hotarat sa sute din aripa dreapta, pe parcurs Dragos a adaugat un picior, si a intrat in plasa. Acțiunea a fost verificată de VAR, dar golul a fost în cele din urmă acordat.
Ucraina a căutat soluții diferite: de la a juca pe marginea terenului până la a juca la mijloc, dar nimic nu a funcționat. În final, România a realizat prima surpriză în UEFA Euro 2024, cu o victorie cu 3-0.

READ  Rybus rupe tăcerea. „Nu pot să înțeleg de ce ai făcut asta” Becca nu este nimic

România – Ucraina 3:0 (1:0).

Obiective: 1-0 Nicolae Stanciu (29), 2-0 Răzvan Marin (53), 3-0 Denis Dragoș (57).

Sursa: Radio ZET/uefa.com